Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşıyor

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Egemen İşgören, bel soğukluğu hastalığının cinsel yolla bulaştığını ve çok eşli korunmayan kişilerde görülebildiğini söyledi.

05 Temmuz 2021 Pazartesi 19:30 | Son Güncelleme: 06 Temmuz 2021 Salı 16:36
Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşıyor

Op. Dr. Egemen İşgören, “Gonore ya da sık bilinen adıyla bel soğukluğu, Neisserria gonorrhoeae isimli bir bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Hem erkeklerde hem de kadınlarda kendini gösterebilen bel soğukluğundan, doğru tedavi planlaması ile kurtulmak mümkün olabiliyor. Bu rahatsızlık bazen hiçbir belirti vermediği için kalıcı ve ciddi komplikasyonlara neden olabiliyor. Çiftlerin bel soğukluğundan korunmak için alacağı önlemler büyük önem taşıyor” dedi. Bel soğukluğu enfeksiyonunun hiçbir belirti vermeyebildiğini de belirten Op. Dr. Egemen İşgören şunları söyledi:

Bebeğe de bulaşabilir

“Bununla birlikte semptomlar vücuttaki birçok bölgeyi etkileyebilir ancak genellikle genital bölgede görülür. Bel soğukluğu cinsel temasta anal, oral veya vajinal seks ile semen ve vajinal sıvılar yoluyla bulaşmaktadır. Bel soğukluğunun bulaşması için meni boşalmasının olmasına gerek yoktur. Bazı doğumlarda, doğum sırasında bebeğe bile bulaşabilir.” Bel soğukluğu olup olmadığını belirlemek için sürüntü örneği analizi yapıldığını anlatan Op. Dr. İşgören, “Bel soğukluğu, bakteriler yoluyla oluştuğu için antibiyotikler ile tedavi edilir. Antibiyotik iğne ya da hap şeklinde alınabilir ve mutlaka doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Mutlaka eş tedavisi uygulanmalıdır. Tedavi edilmeyen belsoğukluğu, daha ciddi sorunlara neden olabilir” diye konuştu.

Korunma yolları

*Cinsel aktif yaşa gelmeden önce HPV ve Hepatit B için aşılanma yapılması.

*İlişki öncesi tarama yapılması.

*Düzenli kondom kullanımı.

*Alkol ve madde bağımlılığının önlenmesi.

*Sünnet.

*Cinsel partner seçiminde titiz davranılması.

*Cinsel hastalıklar konusunda bilgilenilmesi.

*Düzenli olarak test yaptırılması.

Bel Soğukluğu
loading...