Kaan Özbek

VAZGEÇİLİR ELBET!


12 Nisan 2018 00:01

HİÇBİR şey, hiçbir tutku, hatta hiç kimse vazgeçilmez değildir. Üstelik vazgeçilmezlik tek taraflı olunca. Herkes her şeyden vazgeçebilir…
Kimileri ait olmadığı mesleklerde diretir. Ancak bir yerde kopar ipin ucu. Kimileri ait olmadığı yaşamları yaşamaya zorlar kendilerini sonra bir gün maymun açar gözünü ve vazgeçerler. Kimileri tutkuyla bağlı oldukları bir sporu yapmaya zorlar kendilerini lakin yetenekleri yoktur ve bir gün vazgeçerler.
İlişkiler, insanlar, işler kısacası tüm tutkular vazgeçilebilirdir. Hele ki; tek taraflı olarak vazgeçilmezse…
Bugün gözünüze çok sağlam çok vazgeçilmez görünen bir siyasetçi bir bakmışsınız tarihin tozlu raflarında almış yerini. Halk vazgeçmiş. Bir bakmışsınız en vazgeçilmez sanılan takımından vazgeçmiş insan.
Peki vazgeçilmezlik bir inat mıdır? Yoksa insanlar gerçekten bazı şeyleri kendilerine mi dayatır “Vazgeçemem” diye…
Bazı insanlar hiçbir şeye, hatta hiç kimseye bağımlı değildir. Kendileri olsa yeterlidir onlar için. Mutsuzluklarını da, mutluluklarını da, başarılarını da, başarısızlıklarını da hep tek başına geçirirler. Ve onlar için vazgeçilmezlik diye bir kavram yoktur.
Uzun süre yalnız yaşayan insanlar da, en kötü gününde ve hatta en mutlu günlerinde hep yalnız kalmışlarsa bir süre sonra hiçbir şeye ihtiyaç duymamaya başlarlar ve vazgeçilmezlik kavramını öldürürler kendi içlerinde.
Vazgeçmemekten vazgeçmekte kolay değildir. Lakin onu da başarır insan.
İnsan bir tek zorlamayla başaramaz pek çok şeyi.
Ve bir gün zorlamadan da vazgeçer insan…