Kaan Özbek

Umutlanın!


15 Ocak 2018 00:02

HAYATIMIZI baştan aşağı değiştirmek zorunda değiliz, sadece hatalarımızın farkına varsak ve özeleştiri yapmayı bir görev haline getirsek hepimiz iyi insanlar olabiliriz pekala. Fakat iyilik de göreceli…
Kimine göre iyilik sayılan çok şey aslında bazen kötülükle sonuçlanabiliyor. Bunun ayrımını yapmak veya örneklendirmek pek mümkün değil. Zira herkesin kendine göre farklı örnekleri vardır illaki.
Hayat oldukça karmaşık formüllerden kurulu bir süreç ve biz insanlar bu süreci daha da zorlaştırmak için bazen farkında olarak bazen de bilinçsizce elimizden geleni yapıyoruz. Sorunlar üretip sonra onları çözmeye çalışıyoruz mesela.
En büyük kaybımız ise zaman!
Ve zaman hayatta telafisi olmayan en önemli şey…
Düşünsenize 5 dakika önce yaptığınız bir hatayı geri dönüp düzeltme imkanınız var mı?
Orhan Gencebay, “Hatasız Kul Olmaz” diyor meşhur şarkısında pek tabii olmaz lakin hataları en aza indirgeyebilen kul olabilir pekala…
Hayata korkmadan, kimi zaman riskler alarak, hata yapmaktan korkmayarak ama telafisiz hatalar yapmamaya çalışarak yaşamalı.
Ve hayatı sadece kendimizden ibaret saymamalıyız.
Zira yaşam birlikte nefes aldığımız tanıdık, tanımadık milyonlarca canlıyla ortak alanımız. Yaşamlarımız onlarla kesiştiği için şanslıyız. İyisiyle kötüsüyle üstelik.
Umutlanın ve hatalardan korkmayın.
Sadece hata yaparak kırmaktan, üzmekten, zarar vermekten korkun…

loading...