Şevket Arslan

Trabzonspor için iki ismi beğendi!


16 Kasım 2017 12:39

Trabzonspor'da Rıza Çalımbay'ın yardımcısı Bülent Albayrak, Slovakya - Norveç maçında Jaroslav Mihalik ve Alexander Sörloth'u beğendi.

Pazartesi gecesi Meksika’nın Polonya’ya yendiği maçta Jach’ı izleyen Rıza Çalımbay’ın yardımcısı Salı günü ise Slovakya’nın Norveç’i 1-0 yendiği maçı tribünden takip etti.

Albayrak hem 90 dakika oynayan Durica’yı, 63 dakika sahada kalan Hubocan’ı ve son 16 dakika oynayan Bero’yu takip etti. Hem de menajerler tarafından önerilen Rusnak’ı izledi. Slovakya’dan beğendiği isimse ikinci yarıda oyuna giren 23 yaşındaki sağ kanat oyuncusu Jaroslav Mihalik oldu.

Albayrak’ın gözüne çarpan bir başka isimse Norveç’in forveti Alexander Sörloth oldu. Sörloth’un bir dönem Bursaspor’da oynayan Goran Sörloth’un oğlu olduğunu öğrenmesi de Albayrak’ı şaşırttı.

Aziz Yıldırım'dan Robin van Persie'ye şok

Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım, Robin van Persie'nin sözleşmesinin yenilenmesi talebine sert tepki gösterdi.

"Gerekeni yapacağım" dediği dönemde Aykut Kocaman’a Hasan Ali ile birlikte destek olan Robin van Persie’den sürpriz bir teklif gelmişti. Hollandalı oyuncu, bir yıl daha kalmak istediğini Kocaman’a iletmişti. Kocaman’ın en büyük destekçisi Ali Yıldırım’ın da “çok şey bekliyoruz” dediği van Persie için Başkan Aziz Yıldırım’ın kapısı çalındı. Yıldırım ise, “Samandıra’ya sağlık için spor yapmaya geliyor” dediği van Persie’nin bu talebine sert tepki gösterdi.

Kardeşi Ali Yıldırım’ı, “lafla olmuyor o işler. Önce göstersin borcunu ödemek istediğini” diyerek, sözleşme yenilenmeyeceği cevabını verdi. Ali Yıldırım da, van Persie’ye abisinin sözlerini iletince film koptu. Hollandalı oyuncu Kocaman ile görüşerek, “kendimi istenmiyormuş gibi hissediyorum” diyerek idmanlara çıkmaktan vazgeçti.

Beşiktaş'ta Nijeryalı sağ bek Bryan Idowu izlenecek oyuncular listesinde

Beşiktaş'a Gökhan Keskin, Arjantin - Nijerya maçında Bryan Idowu'nun performansına hayran kaldı.

Milli maç arasında her takımdan birkaç kişi bir yerlere dağıldı… bunlardan birisi de Beşiktaş’ın izleme komitesi sorumlusu Gökhan Keskin oldu. Keskin, Salı akşam Krasnodar’da Arjantin’in Nijerya’ya 2-0’dan 4-2 yenildiği maçı yerinde izledi. Messi’siz Arjantin’in düştüğü zavallı duruma şahit oldu. Bir de sürpriz isim gözüne çarptı. Nijerya’nın sağ beki Bryan Idowu… 25 yaşındaki sağ bek ilk milli maçında Arjantin’in sol kanadını adeta felç etti. Gökhan Keskin, sadece bir devre sahada kalan oyuncuyu izlenecek oyuncular listesine dahil etti.

 

Emre Akbaba tamam ama Alanyaspor çıldırdı

Sezonun en parlak oyuncusu Emre Akbaba’nın gönlü Galatasaray’da... Şenol Güneş’in de istediği Emre’ye geçen sezon devre arasında Fenerbahçe teklif yaptı. Ama transferi gerçekleşmedi. Mehmet Ekici’yi alamadığı dönemde Fenerbahçe, Emre için 2 milyon Euro teklif etti. Alanyaspor yönetimi ise 5 milyon Euro isteyince transfer çıkmaza girdi. Bunun üzerine vazgeçildi.

Belhanda’yı solda kullanmak isteyen Tudor, Emre’nin gösterdiği performanstan etkilendi. Sezon başında veto ettiği oyuncu için onay verdi. Geçen sezon Fenerbahçe’den Emre için 5 milyon Euro isteyen Alanyaspor yönetimi Galatasaray’dan ise 7 milyon euro istedi.

Galatasaray indirim isterken Alanyaspor’un cevabı ise ''yabancı kuralı yeniden gündeme geldiğinde Emre’yi bu fiyata da alamayacaksınız. Sinan Gümüş artı Yasin’i ve 4 milyon Euro’ya bu işi bitirelim'' oldu.

2019 yazına kadar yabancı kuralının olduğu gibi devam edecek olması Galatasaray’ı rahatlatttı. Galatasaraylı yöneticilere, 2'parçalıyı giymek istiyorum'' diye mesaj gönderen Emre ise şimdilik beklemek zorunda kaldı.

İşte Kocaman'ı yöneten sistem!

Salı günü katıldığı panelde "Futbol bir bilim değildir. Ama bilimden faydalanır" diyen Aykut Kocaman’ın bahsettiği sistem Robotic Eye' ve 'Metabolic Power.’
Bu sistem maç sırasında oyuncuların kat ettikleri mesafe, sprint sayısı, yüksek şiddetli koşu gibi verilerini tespit eden sistem, aynı zamanda oyuncuların ne zaman yorulduğunu da teknik heyete bildiriyor.

Vitor Pereira döneminde hiç kullanılmayan Advocaat’ın ise hakkını veremediği sistem Samandıra’da yeniden harekete geçti. Ayrıca Kocaman’ın talebiyle Saracoğlu’na da kuruldu. Sistemin başındaki isimse Melikşah Sezgin.

Soyunma odasına kurulan analiz odasında oturan Sezgin, Lig TV kameralarının dışında stada kurulan kameralardan maçı elindeki joystick ile izliyor. Tüm oyuncuları ayrı ayrı takip ediyor.

Sezgin’in buradaki en önemli görevi ise “oyuncuların yorgunluk düzeyinin saniye saniye tespit edilmesi.”

Son 6 haftada 90 dakika çıkaramayan Valbuena da bu sistemin kurbanı. Sözgelimi sistem Beşiktaş maçında Valbuena için daha 54’üncü dakikada yorgunluk sinyali verdi. Galatasaray maçında ise aynı sinyal 51’inci dakikada geldi. Çıkması çok tartışılan Osmanlıspor maçında Valbuena için sistemin yorgunluk uyarısı verdiği dakika ise daha karşılaşmanın hemen 34’üncü dakikasıydı.

Drogba, Galatasaray'a sportif direktör olarak dönecek

Galatasaray başkanı Dursun Özbek, Mayıs ayında başkan seçilmesi durumunda Didier Drogba'yı sportif direktör olarak takımın başına getirmeyi planlıyor.

Mircea Lucescu’yu kulübün başına CEO olarak getirmek isteyen Dursun Özbek, bu hevesine ulaşamayınca geri adım atmıştı... fakat Galatasaray başkanı Dursun Özbek, daha sonra ''futbol aklı'' hedefinden vazgeçmediğini itiraf etmişti. O dönemde Özbek’in hedefinin eski göz ağrısı Mathias Sammer olduğu gündeme gelmişti.

Dursun Özbek, Mayıs ayında başkan seçilmesi durumunda ''futbol aklı'' olarak takımın başına bir ismi getirecek. Başkan Özbek'in kafasındaki isminse Didier Drogba olduğu camiada yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Özbek’in Drogba’ya daha önce ''futbol aklı'' sportif direktörlük konusunu açtığı ve olumlu dönüş aldığı da yine iddialar arasında.

Ali Koç'un sürprizi Aziz Yıldırım'a bağlı

Ali Koç’un Yakın Doğu Üniversitesi Başkanı Fenerbahçe eski yöneticisi Işık Eyigüngör’ü listesine alması Aziz Yıldırım'a bağlı.

Ali Koç’un Yakın Doğu Üniversitesi Başkanı Fenerbahçe eski yöneticisi Işık Eyigüngör’ü listesine alacağı iddia edilmişti. Fakat Eyigüngör 2016 yılında kadın basketbol takımında oynayan Olcay ve Hollingsworth’u kendi takımına transfer ettiği için ihraç kararı alınmıştı. Disiplin kuruluna verilen ve Tüzük’te yer alan ''Fenerbahçe üyesi olanlar başka kulübe üye olamaz'' maddesi yüzünden hakkında ihraç davası bulunan Eyigüngör için karar Aziz Yıldırım’ın elinde.