Dr. Figen Ökten

Testler normal ama düzensizlik devam ediyor


19 Haziran 2017 00:16

SORU: Merhaba, benim adet günlerim düzensiz, jinekoloğa gittim. Bir sorun olmadığını söyledi emin olmak için kan tahlili yaptılar her şey yolunda çıktı. Fakat hala düzensizlik devam ediyor. Bu ay 20 günlük gecikme oldu, hamileyim zannettim ama test negatif çıktı. Sizce şimdi ne yapmak gerekir?

CEVAP: Değerli okurum, gerek muayene gerek kan testleriyle hormon değerlerinin normal geldiği durumlarda bile strese, yorgunluğa, geçirmiş başka hastalıklara ve sürekli ilaç kullanımlarına bağlı olarakta adetler düzensiz olabilir. Yine de adet dönemi boyunca ard arda yapılacak ultrasonik izleme ve farklı dönemlerde yapılacak hormon testleriyle herhangi bir dönemde hormonal yetersizlik olup olmadığı ya da yumurtlama olup olmadığını araştırmak sorununun çözümüne yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Penisimin ucu zonkluyor!

SORU: Doktor hanım 38 yaşında bir erkeğim. Penisim ereksiyon halindeyken uç kısmında bir zonklama, ağrı hissediyorum. Çok sık bir cinsel hayatım yok. Acaba buna bağlı olabilir mi? Sizce sorun nedir?

CEVAP: Değerli okurum, ereksiyon ile penis ucunda ağrı bir çok nedene bağlı olabilir. Enfeksiyoz bir durumu öncelikle düşündürüyor. Cinsel ilişki sıklığı ile ilişkili olduğunu düşünmüyorum. Üroloji uzmanına muayene olmalısın.

Vajinal ultrasona mı girmek gerekir mutlaka?

SORU: 23 yaşındayım. Evli değilim. Şimdiye kadar hiç jinekoloğa gitmedim. Son 2 aydır çok ağrılı adet görüyorum. Merak ettiğim acaba çeşitli kistler vs., ağrılı adet yapar mı? Bu nasıl anlaşılır, mutlaka vajinal ultrasona mı girmek gerekir?

CEVAP: Değerli okurum, ağrılı adetin pek çok sebebi vardır. Mutlaka bir jinekoloğa gidip muayene olman gerekli. Ultrason vajinal veya karından yapılabilir.

Rahimdeki yara hamile kalmayı engeller mi?

SORU: 6 aydır evliyiz çocuk istiyoruz fakat henüz başaramadık. Doktora gittiğimizde rahim içinde yara olduğunu söyledi sonra yarayı yaktırdık. Bir ay ilişkiye girmememizi söyledi. Sorum şu; bundan önceki münasebetlerdeki hamile kalınmama sebebi acaba yaradan mı?

CEVAP: Değerli okurum, genç, düzenli birlikteliği ve cinsel ilişkisi olan bir çiftte gebe kalabilmek açısından 6 ay uzun bir süre değildir. 1 yılı aştığı halde gebe kalamazsan öncelikle eşine bir spermyogram yaptırarak araştırılmaya başlanması uygun olur. Aksi halde yara ciddi bir enfeksiyon yoksa tek başına gebe kalamama nedeni değildir.

loading...

Reklamın kapanmasına 5 saniye kaldı