Şevket Arslan

Süper Lig'de "domino taşı" etkisi


15 Mayıs 2018 16:53

Spor Toto Süper Ligin bitmesine 1 hafta kaldı, transfer dedikoduları kulislerde konuşulmaya başlandı. En son dedikodu tam anlamıyla kamuoyunu sarsacak cisten.

Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş'in sözleşmesi sürüyor ancak Trabzonspor'a dönmesi için yapılan baskılara daha fazla dayanamayacağı konuşuluyor. Yeni Başkan Ahmet Ağaoğlu, başta Özkan Sümer olmak üzere Güneş'in kıramayacağı bütün "abileri" devreye sokmuş durumda. Siyah-beyazlı kulüple sözleşmesi devam eden başarılı hoca "sözümden dönmem şık olmaz" diye diretiyor. Ancak bu sezon şampiyonluk yaşayamayan Güneş'in "tadında bırakmak" isteyeceği konuşuluyor.

Beşiktaş yönetimi izin verir

Şenol Güneş'in Beşiktaş'tan ayrılıp Trabzonspor'a gitmesi ihtimali siyah beyazlı kulüpte de konuşuluyor. Taraftarların kesinlikle gitmesini istemediği Güneş'e Başkan "kararı sen ver, biz sana uyarız" dediği belirtiliyor. Fikret Orman'ın "hocamız gitmek isterse gidebilir. Sözleşme önemli değil. 2 senelik güzel günlerimizden sonra yanımızda o kadar hatrı var. Biz kendisini kesinlikle bırakmak istemeyiz. ama kendisi gitmek isterse de engel olmayız" dediği gelen bilgiler arasında.

Transfer politikası kafasını karıştırdı

Şenol Güneş'in Beşiktaş'tan ayrılıp Trabzonspor'un başına geçmek fikrine sıcak bakmaya başlamasının bir diğer nedeni de transfer politikası. Siyah beyazlı kulübün önümüzdeki sezon genç ve gelecek vadeden futbolculardan kurulu bir transfer politikası benimseyecek olması, eldeki pahalı yıldızları da satmak fikri, Güneş'in fikrini değiştirmesine sebep olduğu belirtiliyor. Güneş'in "böyle bir yapılanma en az 3 yıllık bir süreç demek. Bu sene kalıp seneye gidersem yapılanmayı baltalamış olurum. Aynı ekiple başlanması ve devam etmesi gereken bir süreç" dediği belirtiliyor.

Şenol Güneş'in yerine Abdullah Avcı

Beşiktaş Yönetiminin B Planının Abdullah Avcı olduğu kulislerde konuşuluyor. Başakşehir'de harikalar yaratan Avcı'nın artık büyük bir kulüpte şansını denemek istediği biliniyor. Adı defalarca Galatasaray'la anılan başarılı hocanın Fatih Terim'in gelmesiyle bu hayalini uzun süre erteleyecek gibi görünüyor. Şenol Güneş'in ayrılması ihtimaline karşı Avcı'yla dirsek teması kurulduğu, başarılı hocanın da olumlu sinyaller verdiği gelen bilgiler arasında.

Başakşehir'in B Planı ise Okan Buruk

Ligin flaş takımı Başakşehir de tüm bu gelişmeleri dikkatle izliyor ve B Planını hazır tutuyor. İstanbul ekibinin Avcı'nın yerine düşündüğü isimse Okan Buruk. Akhisar'la Türkiye Kupasını kazanan Buruk'un Başakşehir'le görüşme trafiğini ise eski takım arkadaşı Emre Belezoğlu yürütüyor. Kaptan, buse özellikle çok başarılı işler çıkaran eski takım arkadaşı Buruk için kulüp yöneticileri çoktan ikna ettiği konuşuluyor.

Son dedikodu da Tamer Tuna için

Transferde "domino taşı" fırtınası konuşuluyorken bir hoca değişikliği de Göztepe'de harika bir sezon geçiren Tamer Tuna için geldi. Ligi üst sıralarda bitiren, yeni çıktığı Süper Ligde fırtına gibi esen Ege ekibinde önümüzdeki sezon planlaması konusunda Kulüple anlaşamadığı konuşulan Tuna'nın peşinde Bursaspor olduğu söyleniyor. Bu sezonu hedeflerinin çok gerisinde bitiren "şampiyon" etiketli Bursapor'un temsilcileri, Tuna'yı "geniş transfer yetkisi, istediği ekiple çalışma, özgür bir ortam, çok daha yüksek ücret" seçenekli teklifleriyle etkilemeye çalıştığı söyleniyor.