Dr. Figen Ökten

Sol torbamda anormal bir şişlik var!


25 Haziran 2017 10:18

SORU: Ben 52 yaşındayım. Sol torbamda anormal bir şişlik var. Cetvelle ölçtüm, tam 22 santim. Bu yüzden toplum içine çıkamaz oldum. Depresyona girmek üzereyim. Lütfen yardım edin.

CEVAP: Değerli okurum, önce testis ultrasonu istenir. Tetkik neticesinde, 1-Hydroce (yumurtanın su toplaması) 2- Fıtık olabilir (karın boşluğunun zayıflığından dolayı bağırsakların yumurta içine inmesi) 3-İyi ve kötü huylu tümör olabilir. Şikayetlerin birinci şıkta bahsettiğim, yumurtanın su toplamasına benziyor. Bunun tek tedavi yöntemi var, ameliyat. Bu ameliyat çok basit olup, lokal anestezi (sadece o bölgeyi uyuşturarak) denilen yöntemle bile ameliyat ediliyor. İki üç saat sonra rahatlıkla da evine gönderilebiliyor.

Varikosel ameliyatı testislerime zarar verir mi?

SORU: Merhaba doktor hanım, varikosel olduğum saptandı ve ameliyat gerektiği söylendi. Acaba bu ameliyatın testislere bir zararı olur mu? Bu anlamda endişe etmeli miyim?

CEVAP: Değerli okurum, bu operasyonlarında dikkat edilmesi gereken nokta, genişlemiş toplar damarları bağlarken testise giden atardamarın korunmasıdır. Çünkü bu arter zarar görürse % 10 olasılıkla o testiste ufalma olabilir. Bunun dışında testislerine bir zarar gelme riski yoktur.

Tek testisim var!

SORU: 20 yaşında bir gencim. Doğuştan testislerimin biri yok. Evli değilim ama ileride çocuk sahibi olmaya engel olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, tek yumurtalıklı olmak eğer diğer yumurtalığın tamamen normal ise cinsel fonksiyonlarında bir değişikliğe yol açmaz. Yine aynı şekilde diğer testis normal ise çocuk sahibi olabilirsin.

Geç boşalmaya çalışıyorum bir zararı dokunur mu?

SORU: 40 yaşındayım. Benim derdim; ilişkiye girdiğimde partnerimden daha önce boşalmamak için kendimi kasıyorum, bana zararı olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, ilişki esnasında boşalmayı geciktirmek için bazı teknikler uygulanabilir, bunun zararlı olduğu konusunda bir kanıt yok. Dolayısı ile bu yöntemleri uygulamanda bir sakınca yok. Ancak kronik prostat enfeksiyonu olan erkeklerde bunu kesinlikle önermiyoruz.

Orgazm kolaylaşır mı?

SORU: Orgazmı kolaylaştıran nefes tekniği diye bir şey okudum. Bu nedir nasıl yapılır?

CEVAP: Değerli okurum, bu çok güç sarf edeceğin ve zor olan bir şey değil. Orgazma yaklaşırken nefes hızlanır ve sanki göğsün alt tarafıyla soluk alınıyormuş gibi olur. İşte, orgazmı çok daha şiddetli yaşamak için burada yapman gereken; derin nefes almak. Özellikle nefesini diyaframdan almak sana daha çok yardımcı olacaktır.