Şevket Arslan

İşte Fenerbahçe'nin Yargıtay kararı sonrası hamlesi!

29 Mart 2017 Çarşamba 13:47 | Son Güncelleme: 29 Mart 2017 Çarşamba 13:47

Fenerbahçe Kulübü "beraat" kararını "Yargıtay"ın da onamasından sonra büyük bir hukuk savaşını başlatmak için düğmeye bastı.

Fenerbahçe Kulübü "beraat" kararını "Yargıtay"ın da onamasından sonra büyük bir hukuk savaşını başlatmak için düğmeye bastı. Sarı-lacivertli yönetim başta UEFA; TFF ve o dönemin TFF Başkanı olan Mehmet Ali Aydınlar olmak üzere top yekün bir hukuk savaşına girişecek.

Yönetimin kozu ise Juventus davasının savunucu İtalyan avukat Cesare Zaccone olacak. Kulübün hukukçu yöneticisi Şekip Mosturoğlu daha önce Torino ve Roma'da görüştüğü ardından İstanbul'da konuk ettiği Zaccone'yi Yargıtay kararı sonrası aradı. Düğmeye basılması talimatını verdi.

Dosyayı daha önce de inceleyen İtalyan avukat "kopya komplo" diyerek Fenerbahçe'nin haklarını sonuna kadar alacağını iletmişti. Zaccone o günkü fikirlerinden yola çıkarak, Juventus'un mahkum edildiği Calciopoli davasındaki pek çok benzerliği koz olarak kullanacak.

Zaccone, Fenerbahçe'nin açacağı 500 milyon Euro'yu bulacak "karşı şike" davasını yürütecek. İtalyan avukat, İtalya Futbol Federasyonu'nun Juventus karşısında düştüğü durumların çok daha fazlasını TFF'den alabileceğini savundu. Zaccone "şike" davasını Türk avukatlarla birlikte TFF ve yerel makamlara karşı yürütecek. Bu arada Fenerbahçe, Zaccone'ye "rakam" belirlemezken ve kazanılacak tazminatın yüzde 18'ini de vaadetti.

Fenerbahçe'nin hedefi UEFA'yı ABD'li avukatlarla vurmak

Fenerbahçe, UEFA'ya karşı açacağı davada ise ABD ve İngiliz avukatlık firmaları ile bazı görüşmelerde bulundu. Los Angeles merkezli BenzADR/Benz'den Jeffrey E. Benz, Milwaukee merkezli Foley & Lardner'dan Mary K.Braza ve Boston merkezli Ropes & Gray'den Dennis M. Coleman'la birer görüşme yapıldı. Sarı-laciverlilerin hukukçularının ayrıca InfiLaw Management Solutions, Loeb & Loeb ve Robinson Bradshaw and Hinson'la da birer görüşme yaptıktan sonra net bir kararın verileceği bildirildi.

Fenerbahçe'nin davaları İngilizlerin hevesini kabarttı

Yargıtay'ın verdiği karar sonrası Fenerbahçe yönetimi topyekün hukuk savaşına giriyor. Öncelikle Juventus'un avukatına davayı inceleten Fenerbahçe Kulübü daha sonra ABD'den bazı hukuk büroları ile temas kurdu. UEFA ve FIFA'yı çökertme aşamasında oldukça etkili olan ABD'li hukuk bürolarına güvenen Fenerbahçe'ye asıl teklifler ise İngiltere'den geldi. Bird & Bird, Charles Russell Speechlys LLP ve DLA Piper gibi Ada'nın üç büyük dev hukuk firması Fenerbahçe'nin davasına müdahil olmak istediklerini iletti. Fenerbahçe'nin davasının 100 milyonlarca dolarlık bir ölçekte olması İngilizlerin de hevesini artırmış durumda.

Fenerbahçe, UEFA'yı borsa üzerinden vuracak

Yargıtay'dan çıkan karar sonrasında Fenerbahçe yönetimi topuyla, tüfeğiyle harekete geçti. İlk etapta UEFA'ya karşı açılacak davaya ise Fenerbahçe Sportif AŞ'de kağıtları olan tüm iştirakçilerin davet edilmesi kararı alındı. UEFA'nın kendilerine dava açılması durumunda, "yerel mahkemelerin kararları bizi ilgilendirmez" diyerek sıyrılma ihtimaline karşılık yönetim, Sportif AŞ'nin halka açık bir şirket olduğundan yola çıkacak. Dava sürecinde Borsa'da işlem gören hisselerle ilgili raporlar hazırlanacak. Böylece şike yüzünden her bir lotun uğradığı zarar hesaplanacak. Bu süreçte "şike lekesi" yüzünden yatırımcıların zararlarının karşılanması istenecek. Fenerbahçe yönetimi, UEFA'ya karşı dava açacak olan her bir Sportif AŞ iştirakçisine hukuki destek sağlayacak.