Şevket Arslan

''Emeklilik ikramiyesi''

21 Haziran 2017 Çarşamba 02:43 | Son Güncelleme: 21 Haziran 2017 Çarşamba 02:43

Çalışan herkesin günün birinde Ege’de bir sahil kasabasına yerleşme hayali vardır. Emeklilik ikramiyesi ile yazlık almak hemen herkesin planıdır. Son yıllarda Avrupa basınında Türkiye ile ilgili çıkan haberlerde en çok kullanılan kelimelerin başında “emeklilik ikramiyesi” var. Gerek yüksek vergiler, gerekse ücret skalası Avrupa’da oynayan orta düzey futbolcuların Türkiye ve Arap ülkelerine “yıldız” statüsünde transfer olmasına yol açıyor. Bir üst klasmana geçecek kapasitesi olmayan futbolcuların, bir üst klasmanda kazanılan paraları ve hatta daha fazla kazanmak istemesi Türkiye’yi cazip kılıyor. İşte bu da Türkiye’yi “Avrupa’nın sahil kasabası” konumuna düşürüyor.

Bir kaç örnekle konuyu açalım.

Fenerbahçe’nin resmen açıkladığı 33’lük Mathieu Valbuena ve 32’lik Nabil Dirar “emeklilik ikramiyesi”ni almaya geldiler. Mesela Valbuena’ya yılda ortalama 6 milyon euro para ödeneceği söyleniyor. Bu net rakam. Vergi falan yok. Bonuslar, ev kirası, araba, şoför gibi ekstraları saymıyorum.

Bir de Galatasaray’ın peşinde olduğu yıldızlara göz atalım: Bafetimbi Gomis; 6 Ağustos’ta 32 yaşında olacak. Gael Clichy 26 Temmuz’da 32 olacak. William; 30 Haziranda’da 29 olacak. Samir Nasri; 26 Haziran’da 30 olacak. Ben Arfa 30, Acerbi ve Maicon ise 29 yaşında. Gelelim rakamlara...Belhanda için tam 8 milyon euro verileceği konuşuluyor. Oyuncuya da 3.5 milyon euro’dan 4 yıl için 14 milyon euro.

Gomis için 4-6 milyon euro bonservis bedeli, 3.4 milyon euro’dan 3 yılda 10.2 milyon euro. Acerbi için 7 milyon euro ve 3 milyon euro’dan 4 yıl için 12 milyon euro. Tete için 3 milyon euro bonservis. Imbula için 2 milyon euro kiralama bedeli... diğerlerini daha bilmiyoruz gibi!