Dr. Figen Ökten

Seksten sonra idrar yolunda sızıntı oldu...


16 Nisan 2017 10:28

SORU: Figen hanım, bundan 4 ay önce birisiyle seks yaptım. Bir kaç gün sonra idrar yolunda sızı hissetmeye başladım. Doktora gitmeden ilaç aldım ve geçti. Fakat bu aralar yine aynı sızılar aralıklı devam ediyor. Akıntı yok ama sızılar neden oluyor?

CEVAP: Değerli okurum, ilk kez ilişkiye girildiğinde ya da ard arda çok kez ilişkiye girildiğinde özellikle klitoris fazlaca parmakla uyarıldıysa bahsettiğin gibi ağrılı ya da ağrısız sızı hissedilebilir. Bu ilişki sırasında bir enfeksiyon gelişmişse ve net bir tedavi yapılmamışsa, vücut direnci düştükçe ve cinsel birliktelik devam ettiyse bu yakınmaların devam edebilir. Başvuracağın bir jinekolog gerek muayene gerekse mikrobiyolojik incelemelerle sorununu çözebilir.

Psikolojik destek alırsam sertleşme sorunu geçer mi?

SORU: 40 yaşında bir erkeğim. Bir kız arkadaşım var. Son girdiğim iki ilişkide sertleşme sorunu yaşadım. Bu beni açıkçası çok endişelendirdi. Daha önce böyle bir şey olmadığı için organik bir problem olmadığını düşünüyorum, psikolojik destek ile bu sorun çözülür mü?

CEVAP: Değerli okurum, bu gibi durumlar daha önce yaşanmamış olsa dahi yine de bir ürolojik muayene önerilebilir. Ürolojik muayenede organik bir durum tespit edilmezse bir psikoloğa başvurmanı öneririm.

Testisinin yukarı çıkması çocuk olmasına engel mi?

SORU: İyi günler doktor hanım. Yaklaşık 3 yıldır eşimin (ilişki esnasında daha çok) sağ testisi yukarı kasıklarına çıkıyor. Şu anda ve öncesinde ağrı şikayeti olmadı. Daha çok yorulduğunda ve aşırı yük kaldırdığında sağ kasığında şişme (bilye büyüklüğünde) oluyor. Bu durum önemli mi? Ne yapmalıyız? 2. çocuğu düşünürsek olumsuz etki eder mi? Acele olarak cevap verirseniz inanın çok seviniriz.

CEVAP: Değerli okurum, anlatmış olduğun öyküden eşinde sağ kasık fıtığı olma olasılığı mevcut. Utanılacak bir durum değil, bir an önce muayene olsun. Eğer fıtık tespit edilirse basit bir operasyon ile bu problem çözülecektir. Bu durumun çocuk sahibi olmanızı etkileyecek bir durum olmadığını düşünüyorum.

Kızlık zarı bozulduktan sonra regl gecikir mi?

SORU: Merhaba ben 18 yaşındayım. Bir ilişkim oldu. Adet kanamam bu ay 3 gün kadar gecikti. Kızlık zarı bozulduktan sonra adet kanaması bir süre gecikir mi? Böyle bir şey var mıdır? 

CEVAP: Değerli okurum, kızlık zarı bozulmasıyla adet kanaması gecikmesi arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Ancak zarın bozulmasına yönelik ilişki adetin ortasına denk gelen yani yumurtlama zamanında olduysa erken gebelik işareti olabilir. Bunun dışında stres, korku, hormonal düzensizlik veya yumurtalık kistinde de adet gecikebilir. Sana tavsiyem öncelikle bir gebelik testi yaptırıp bir jinekologa başvurman durumu açıklığa kavuşturur