Dr. Figen Ökten

Seks sırasında menim sarı renkte geldi...


10 Nisan 2017 08:29

SORU: Doktor hanım, benim en son cinsel birleşmemde meni rengi beyaz değil sarıydı... Acaba önemli bir hastalık olabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, menide renk değişikliği erkek üreme sistemlerinde bir enfeksiyona işaret edebilir. Üroloji uzmanına muayene olup, spermiogram testi yaptırmanı öneririm.

Boşalamadığım için cinsel ilişkiye giremiyorum...

SORU: Merhabalar doktor hanım. 29 yaşındayım. Bekarım, sertleşmede sorun yaşıyorum. Doktor testlerden sonra her şeyin normal olduğunu söyledi. Ama ben yine de ilişkiye giremiyorum. Uyurken de bir boşalma olmuyor. Ne önerirsiniz?

CEVAP: Değerli okurum, yaşını ve öykünü değerlendirdiğimde sende organik bir problem olmadığı anlaşılıyor. Muhtemelen psikolojik faktörler ön planda. Cinsel ilişkiye girmeden önce sertleşmeyi sağlayan bir ilaç alarak ilk ilişkiyi başarı ile tamamladığın zaman problem bitecektir. Yardım almak için psikiyatri uzmanına danışabilirsin.

Penisim hem daha eğrildi hem de 2 santim kısaldı...

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. Penis eğriliğinin düzeltilmesi için ameliyat oldum. Fakat düzelmediği gibi daha da eğik bir hale geldi. Boyunda da 2 cm kısalma oldu. Bu eğriliği düzelttirmek istiyorum. Sizden öğrenmek istediğim penisle ilgili 2. bir ameliyatın geçirilmesinde bir sakınca var mı? ve 2. ameliyat için aradan maksimum ne kadar süre geçmesi gerekiyor.

CEVAP: Değerli okurum, penil deviasyon operasyonlarından sonra yapılan tekniğe göre peniste hafif kısalma görülebilir. Ancak eğriliğin artması normal bir durum değil, tekrar bir operasyon ile bu eğrilik düzeltilebilir. Senin operasyonunun üstünden 2 ay geçmiş, 2. operasyon ne zaman istersen yapılabilir.

Penisimde ve testisimde küçülme oldu...

SORU: Testislerimde 2 yıl önce iltihap sorunu vardı tedavi oldum. Yaklaşık 3-4 aydır penis ve testislerimde küçülme hissediyorum bu doğal mı?

CEVAP: Değerli okurum, testis enfeksiyonu geçirdikten sonra o testiste zaman içerisinde ufalma olabilir, ancak peniste bir ufalma olmaz. Üroloji uzmanına muayene olarak bilgi almalısın.

İlk olacaktı ama maalesef iktidarsızlık yaşadım...

SORU: Hayatımda ilk kez bir ilişkiye girecektim ama maalesef iktidarsızlık yaşadım. Acaba bunun nedeni aşırı heyecan olabilir mi? Bu heyecanımı nasıl bastırabilirim?

CEVAP: Değerli okurum, ilk kez ilişkiye giren erkeklerde strese bağlı ereksiyon kusuru görülebilir. Başarısız olma korkusu bunun temel nedenidir. Bu kolayca halledilebilecek bir konudur, devam ederse psikolog ile konuşman gerekir.