Dr. Figen Ökten

Sebep yokken geliyor!


13 Haziran 2017 08:22

SORU: Ben 20 yaşında bir gencim arada sırada hiçbir şey yokken zevk suyu geliyor. Bunun sebebini açıklarsanız çok mutlu olurum.

CEVAP: Değerli okurum, ufak bir cinsel uyarı ile penis içindeki bezlerden kayganlaştırıcı bir sıvı gelebilir, bu normaldir. Ancak korunmasız bir cinsel ilişkiyi takiben bir akıntı başladıysa bunu mutlaka araştırmak ve ona göre gerekirse tedavi gerekir.

Her kızlık zarından kan gelmeli mi?

SORU: Ben 20 yaşında bir genç kızım. Bir sene önce ilk cinsel deneyimimi yaşadım. Fakat kanama olmadı. Gittiğim doktor kızlık zarımın yırtıldığını söyledi. Size sorum şu; her kızlık zarından kan gelmeli mi?

CEVAP: Değerli okurum, her kızlık zarı kanamaz, esnek olabilir. Vajinal kasların kasılıp gevşemesi kızlık zarını esnetmiş olabilir. Ya da hep bu şekilde bir zara sahip olmuş olabilirsin.

Kendimi beğenmiyorum

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. Kız arkadaşımla ilişkide olurken her defasında başarısız oluyorum. Doktora başvurdum, fiziksel olarak hiç bir sorunum yokmuş. Benim kendini beğenmeme ve çok heyecanlanma sorunum var. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, partneri karşısında gülünç duruma düşme ve alay edilme korkusu yaşayan, kendini beğenmeyen, kendi bedeniyle barışık olmayan veya ilişkide aşırı heyecanlanan erkeklerde başaramama korkusu sıkça görülen bir durumdur. Bu korkuyu ortadan kaldırmak için erkeğin kendine gösterebileceği ve başarabileceği durumlar yaratması gerekir. Başaracağın ilk şey sert bir penisine ihtiyaç duymadan rahatlıkla yapabileceğin güzel bir sevişmedir. Gevşe, rahat ol ve aşırı kaygılanma. Sevişme sırasında penisini ve sertleşmesini kafana takma, kendi cinsel yanıtlarını gözlemlemeden sadece dokunmanın verdiği hazza odaklan ve cinsel hazzı yaşa. Bu süreç içinde sertleşme senin istediğin anda olmayabilir, ancak rahat olursan kendiliğinden sertleşmen gerçekleşecektir.

Büyüyen bezeler var...

SORU: Kasıklarımda fındık büyüklüğünde üç tane beze var, küçüktü ama büyüdüler. Dokununca ağrıyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, bu tür bezeler bir enfeksiyon sonrasında kasıkta gelişen lenf bezi büyümeleridir. Bu büyümeler cinsel yolla bulaşan hastalık habercisi de olabilirler. Bu nedenle uygun bir zamanda jinekoloji muayenesi olmanda yarar var.