Dr. Figen Ökten

Rahim ağzı yaraları kendiliğinden geçer mi?


20 Haziran 2017 10:33

SORU: Merhaba doktor hanım, bir süre önce rahim ağzında yara tespit edildi. Ancak, yakma ya da dondurma yapmadık. Benim size sorum, acaba bu tür yaralar ilerleyerek enfeksiyona neden olur mu? Ya da kendiliğinden zamanla geçer mi?

CEVAP: Değerli okurum, doğum, küretaj ya da doğrudan rahimi ilgilendiren bir girişimde bulunulmadıysa genellikle yaralar enfeksiyon sonucu gelişir. Enfeksiyonun net olarak iyileşmediği durumlarda ya da yineleme olduğunda dondurma, yakma ya da lazer yöntemiyle tedavi yapılması uygun olur. Tabi bundan önce smear alınarak kötü hücre bulunmadığı saptanmalı ve çocuğu olmayanlarda rahim boynundaki kanalın zarar görmemesine özen gösterilmelidir.

Amniyosantez düşüğe sebep olabilir mi?

SORU: 5 aylık hamileyim. Doktorum amniyosentez istedi. Bu düşük vs. riskini beraberinde getirir mi?

CEVAP: Değerli okurum, amniyosentez genellikle yüksek riskli gebeliklerde, yaşlı annelerde, kalıtsal hastalık taşıyıcılarında daha önce özürlü bebek doğuran ya da sürekli düşük yapan annelerde radyasyon ve kemoterapiye bilmeden yakalananlar da, ikili veya üçlü tarama testleri pozitif olup ultrasonda kuşkulu bulgulara rastlanan gebelerde başvurulur. Düşük, kanama, enfeksiyon gibi erken komplikasyonlar dışında bebekte akciğer yetmezliği, erken doğum, amnion kesesinden kronik sıvı kaybı ve vücutta deformiteye neden olabildiğinden bu konuda uzman bir perinatolog tarafından değerlendirilip karar verdikten sonra uygulanması yerinde olur.

Yumurtlama sorunum yok ama aşılama önerildi!

SORU: Bir süre önce gittiğimiz doktorumuz, aşılama önerdi. Ancak benim yumurtlama sorunum yok, yine de yumurtalıkları uyarma tedavisi görmem gerekir mi? Yumurtalıkların aşırı uyarılmasına bağlı overlerde bazı komplikasyonlar oluşabildiğini öğrendim. Bunun nedeni nedir, neye bağlı meydana gelir?

CEVAP: Değerli okurum, aşılama uygulamasında şansın arttırılması amacıyla yumurtlamanın da özellikle uyarılması önerilir. Bu uyarı kişinin yaşına, hormon düzeyine ve yumurtalıkların ultrasonik görüntüsüne göre ayarlanırsa ve en ufak bir risk altında durdurulursa aşırı uyarılma (hipersitümülasyon) önlenmiş olur.