Dr. Figen Ökten

Progesteron ilaçları doğurganlığı etkiler mi?


29 Mart 2017 00:33

SORU: Figen hanım, adet düzensizliği şikayeti ile doktora gittiğimde düzensizliğin nedeni progesteron eksikliği olarak saptandı. Şu anda progesteron ilacı kullanıyorum. Acaba bu tip ilaçların doğurganlığa olumlu ya da olumsuz etkileri var mıdır?

CEVAP: Değerli okurum, progestron eksikliği ile seyreden adet düzensizliklerinde ya yumurtlama da yoktur ya da yumurtlama sonrası dönem yetersiz olup döllenme ve rahime yerleşme güç olabilir. Bu nedenle çocuk istenen durumlarda yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar verildiğinde hem adet düzenini sağlar hem de gebe kalma ve gebeliğin sağlıklı sürme olasılığını yükseltir. Şişmanlık ödem, gözde şişme, görmede bulanıklık ve bağırsak fonksiyon bozukluğu yapabilirse de iyi tolere edilebilir.

Muayene için mutlaka vajinal ultrason mu gerekir?

SORU: 23 yaşındayım. Evli değilim. Şimdiye kadar hiç jinekoloğa gitmedim. Son 2 aydır çok ağrılı adet görüyorum. Bundan önce böyle bir durum yoktu. Merak ettiğim acaba çeşitli kistler vs. ağrılı adet yapar mı? Bu nasıl anlaşılır, mutlaka vajinal ultrasona mı girmek gerekir. Teşekkürler. Kolay gelsin.

CEVAP: Değerli okurum, ağrılı adetin (başta enfeksiyon olmak üzere) pek çok sebebi vardır. Mutlaka bir jinekoloğa gidip muayene olman gerekli. Ayrıca ultrason vajinal veya karından da yapılabilir.

Kondom kullanıyorum ama yine de HIV bulaşır mı?

SORU: İlişkilerimde her zaman kondom kullanırım. Buna rağmen ilişkiden 4-5 gün sonra penisimde yanma ve çok az akıntı gelmeye başladı. HIV olasılığı ya da bel soğukluğu ihtimali var mıdır?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel temastan önce kondomu uygun şekilde takmak gerekir. Sendeki yakınmalar öncelikle Üretrit (bel soğukluğu ya da bunun dışındaki mikroplar tarafından oluşturulan idrar yolu enfeksiyonu) düşündürüyor. Penisteki akıntıdan bir örnek alarak bu mikroorganizmalar araştırılmalıdır.

Prezervatif kullandık ama adetim 1 hafta gecikti...

SORU: Doktor hanım, erkek arkadaşımla prezervatif kullanarak ilişkiye giriyoruz. Ancak bu ay adetim 1 hafta gecikti. Prezervatife rağmen hamile kalma riski var mıdır? Bu konuda vereceğiniz cevabı merakla bekliyorum.

CEVAP: Değerli okurum, adet gecikmesi erken gebelik belirtisi olabildiği gibi hormonal düzensizlik, over kisti, myom ve polip, stres ve büyük endişe sonucu da olabilir. Prezervatif kullanırken prezervatifin delik olması, ilişki sırasında sıyrılması ya da yırtılması gebeliğe neden olabilir.