Dr. Figen Ökten

Prezervatif de kullandık, bu ağrı neden olmuş olabilir?


28 Mayıs 2017 12:59

SORU: Figen hanım, ilk kez girdiğim cinsel ilişkide partnerim prezervatif kullandı. O günün akşamı bir karın ağrısı başladı ve 2 gün geçmesine rağmen hala devam ediyor. Zaman zaman da akıntı oluyor. Bu karın ağrısı üşütmeye bağlı mıdır yoksa girilen ilişkiyle bir alakası var mıdır?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişki sonrası prezervatif kullanıldığı için hissettiğin ağrının yeni gelişmiş bir enfeksiyona bağlı olduğunu düşünüyorum. Daha önce geçirilmiş bir enfeksiyon, ameliyat yapışıklığı veya endometriozis denilen bir hastalığa bağlı olabilir.

Karnımın alt tarafı ağrıyor, testis kanseri olabilir miyim!

SORU: Doktor hanım, testisimi kontrol ettim bir kitleye rastlamadım ama boşalırken 2 haftadır bir ağrı oluyor karnımın alt tarafı da ağrıyor. Testis kanseri olabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, yaptığın testis muayenende bir kitle saptamamış olman iyi bir bulgu, ancak seni muayene etmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil. Şüphen var ise üroloji uzmanına muayene ol.

Her yaş döneminde cinsel istek farklılık gösterir mi?

SORU: İyi günler doktor hanım. Benim cevabını çok merak ettiğim bir soru var. Hemen cevaplarsanız çok sevinirim. Erkek ve kadınlar farklı yaş dönemlerinde farklı cinsel istek duyarlar mı acaba? Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler

CEVAP: Değerli okurum, bu konuda erkek ve kadınların biyolojik farklılıkların bilinmesi gerekir. Erkekler açısından cinsel isteğin yoğun olduğu dönem genellikle geç ergenliktir. Kadınlarda ise bu dönem 35-40’lı yaşlar olarak bilinir, ancak bunlar kesin sınırlarla belirlenmiş değildir.

Son zamanlarda meni miktarı bayağı azaldı...

SORU: Sevgiler Figen hanım. Benim sorunum şu: Yaklaşık 2 aydır spermim bayağı azaldı. 21 yaşındayım ve ortalama 5-6 günde bir mastürbasyon yapıyorum. Bu nasıl eski haline döner?

CEVAP: Değerli okurum, ejakulasyonda normal olarak 1.5 cc ve üstünde bir miktar boşalır. Boşalmalar arasındaki sürenin uzaması, bazı kişilerde meni keselerinin daha büyük olması ve daha fazla salgı yapması sonucu bu miktar artabilir, nadiren 8-10 cc’ye kadar çıkabilir. Bu durum kadında herhangi bir ağrı olmaz. Vajinanın esnek yapısı 10 cc dahi olsa bunu çok kolaylıkla tolere edebilir. Meninin fazla hacimde gelmesi de daha fazla yorgunluk yapmaz. Bu bir hastalık veya sorun değildir.