Dr. Figen Ökten

Penisimin ucu şişti!


07 Mayıs 2017 11:00

SORU: Ereksiyon sonrası penisin ucunda (sünnetli kısmındaki yağ bölgesinde) şişme meydana geldi. Bunun sebebi ne olabilir? Moralim bozuldu. Beni bu konuda aydınlatır mısınız? Teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, bazen travmatik bir ilişki sonrası penis içerisindeki ince lenf kanallarından ya da toplar damarlardan biri tıkanabilir ve penil deride şişlik yapabilir. Bu geçici bir durumdur, kendiliğinden düzelebilir. Ancak senin muayene olarak teşhisi koydurman gerekir.

Sertleşemiyorum neden?

SORU: Merhaba. Ben 27 yaşındayım. Sertleşme sorunu yaşıyorum. Bunun sebebi ne olabilir? Bu sorunu gidermek için ne gibi yollara başvurmalıyım? Yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP: Sertleşme sorunu kişinin yaşına göre de değişen birçok değişik sebepten ortaya çıkabilir. Başarılı bir tedavi için önce bu durumun sebebinin anlaşılması gerekir. Günümüzde bu tip sorunların tamamı bir şekilde çözümlenebiliyor, size tavsiyem bir üroloji uzmanına başvurmanız olacak.

İsteksizliğimi doğal yollarla aşabilir miyim?

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. Cinsel ilişkide ağrı duyduğum için eşimle kayganlaştırıcı kullanmaya karar verdik. Merak ettiğim acaba vajinaya, rahme bir zararı olur mu? Acele cevap verebilirseniz sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, sık ya da tersine çok ender cinsel ilişkiye girenlerde vaginal enfeksiyonlarda çok dar vagina ya da büyük peniste cinsel ilişki ağrı verebilir. Kayganlaştırıcı madde kullanmanızın vagina ve rahime zararı olmaz.

Canım yanıyor bağırıyorum

SORU: Merhaba, ben 7 aylık evliyim ve eşimle ilişki sırasında hala kendimi kasıyorum, ondan dolayı da canım yanıyor ve bağırıyorum. O da bundan çok rahatsız oluyor. Acaba bu normal mi ve ne zaman geçecek? İyi çalışmalar.

CEVAP: Değerli okurum, bu problem konusunda kesinlikle bir evlilik uzmanı psikologa başvurmanızı tavsiye ediyorum. Vajinismus rahatsızlığı olabilir.

Kızlık zarını tekrar onarmak için ne yapılmalı?

SORU: Kız arkadaşımla bir cinsel ilişkim oldu ve kız arkadaşım kızlık zarının zarar gördüğünü söyledi. Tekrar onarmak için ne yapmalıyız?

CEVAP: Değerli okurum, onarım yapmayı kabul edecek bir Kadın-Doğum uzmanı ile görüşmelisiniz.