Dr. Figen Ökten

Penisimin 9 cm olması psikolojimi bozdu!


30 Mayıs 2017 12:15

SORU: Doktor hanım, benim penis boyu çok küçük ve kendimi tatmin ettiğimde dahi en son 9 cm oluyor. Bu ben de psikolojik sorun yaptı. İdeal boy 11-20 diyorlar, ne yapmam gerek? Yardımcı olabilir misiniz?

CEVAP: Değerli okurum, yaşını yazmamışsın, penis boyutu yaşa göre değişir. Ereksiyon halinde 9 cm alt sınırdır ama merak etme ilişkiye girmen için yeterli. Bu durumu takıntı haline getirme sakın, eğer beni dinlemez getirirsen mutlaka bir Psikiyatri uzmanından yardım al.

Boşalmayı engelliyorum, sonrasında da ağrı oluyor

SORU: Ereksiyon oluyor ama isteyerek boşalmayı engelliyorum. Bu 1-2 defa tekrarlanınca da cinsel organımda ağrı hissediyorum. Bu normal normal bir durum mu?

CEVAP: Değerli okurum, boşalma süresini istemli bir şekilde uzatmak eğer erken boşalma problemin var ise anlamlı olabilir. Normal bir boşalma süren var ise bunu tavsiye etmem. Bu herhangi bir hastalığa yol açmamakla beraber prostatta konjesyonu (kanlanmayı) artırabilir ve ileride prostatit (prostat enfeksiyonu) olma riskini arttırabilir.

Varikosel ameliyatı olan kendini tatmin edebilir mi?

SORU: Merhaba doktor hanım, varikosel ameliyatından sonra ne süre kendini tatmin etmemek gerekir ya da böyle bir kural var mıdır? Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. Size şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, varikosel operasyonu sonrası böyle bir kural yok. Ancak yine de 1 hafta sonra cinsel aktiviteye başlanmanıönerebilirim. 3-4 hafta da ağır egzersiz yapmaman gerekir.

Adet ağrılarımı ilaçsız nasıl geçirebilirim?

SORU: Merhaba doktor hanım, herhangi bir jinekolojik problemim yok ve ancak adetlerim sürekli ağrılı geçiyor. Bu ağrıyı hafifletmek için ilaç kullanmadan kendi kendime uygulayabileceğim yöntemler var mı, carsa bunları yasabilir misiniz. Cevabınız çin şimdiden teşekkür ederim?

CEVAP: Değerli okurum, sancılı adetler için mutlaka detaylı araştırma yapılmalıdır. Bu nedenle bir kadın doğum uzmanıyla görüşmeni öneririm.