Dr. Figen Ökten

Penisim ereksiyon sırasında bile 9-10 santim!


17 Mart 2017 14:48

Yumurtalığım yukarıda!

SORU: Ben 23 yaşında bir erkeğim. Sol yumurtalığım, sağ yumurtalığıma göre daha yukarıda. Çocuk sahibi olamamaktan korkuyorum. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, testislerin birinin diğerinden hafif yukarıda olması fizyolojik yani insan yapısına tamamen uygun bir durum olup, bir hastalık değildir. Aynı seviyede olmamaları bir hastalık değildir. Hatta bu durumun hareket etme sırasında sıkışmayı engelleyerek kolaylık sağladığı da söylenebilir. Bu gibi vücut özelliklerine odaklanıp kendine çeşitli hastalıklar yakıştırma hali kişinin psikolojik yapısından kaynaklanan bir durumdur. Tıpta anksiyete tabir edilen vehim seviyesi yüksek olan kişiler sıklıkla bu ve benzeri şikayetler ile sağlık kurumlarına başvurmaktadır. Vücuttaki hastalıkları erken belirtilerle saptayıp tedavi olmakla bu konularda aşırı hassasiyet göstererek hastalık hastası hale gelmek arasında bazen ince bir fark olabiliyor.

Bu yolla hamile kalınması mümkün mü acaba?

SORU: Bundan yaklaşık 2 ay önce kız arkadaşım bakire olduğu için farklı bir yolla ilişkiye girdim. Prezervatif kullanmadım. Ancak ilişkiye girdikten sonra kız arkadaşım adet görmediğini söyledi. Ve karın bölgesinde bir şişkinliğin olduğundan söz etti. Böyle bir ilişkide hamile kalınması mümkün müdür?

CEVAP: Değerli okurum, bir kadının hamile kalması için spermlerin rahime ve oradan da tüplere ulaşması gereklidir ki senin bahsettiğin şekilde bunun gerçekleşmesi mümkün değildir. Kız arkadaşının adet düzensizliği farklı bir nedene bağlı olabilir.

Sigara cinselliği etkiler mi?

SORU: İyi günler doktor hanım. 29 yaşındayım 10 yıldır günde 1,5 2 paket sigara içiyorum. Aralıklı olarak alkol aldığımda oluyor. Henüz bekarım ama sigara uzun vadede cinselliğimi nasıl etkiler?

CEVAP: Değerli okurum, sigara damar yapıları içinde kan dolaşımını olumsuz etkilediği için cinsel yaşam üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Erkeklerde empotans yapabildiği bilinmektedir.

Penisim ereksiyon sırasında bile 9-10 santim!

SORU: 18 yaşında bir gencim. Penisim ereksiyon sırasında bile 9-10 cm. Normalini siz düşünün artık! Sorun yaşar mıyım?

CEVAP: Sevgili küçüğüm, 16-18 yaş grubunda ereksiyon halinde olmadan beklenen penis uzunluğu yaklaşık 9-11 cm’dir. Ereksiyon olmadan penis uzunluğu bu değerlerin altında ise araştırılması gerekir. Penis boyutu dışında hormonal bozukluğu düşündürecek diğer bulgular değerlendirilmeli. Özellikle hormonal bir eksiklik olup olmadığının araştırılması gerekli. Bir problem bulunur ise hormonal tedavi başlamak gerekebilir. Bu nedenlerle bir Üroloji uzmanına başvur, bulgulara göre tedavi belirlenecektir.