Kaan Özbek

Öyle bir yer var mı?


07 Ocak 2018 00:10

BUGÜN Pazar ve her Pazar izin yapamıyor olsam bile bir huzur kaplar içimi benim. Sade yaşamayı seven bir adamım. Bir fincan kahve, akıcı bir kitap ve güneş olsun yeter artar bile. Lakin huzur çoktan uzaklaştı gitti bizim buralardan. Bu üçlü bile avutamayabiliyor artık.
Kan, barut, savaş, politik çekişmeler, diplomasi krizleri, ekonomik dar boğaz ve beş para etmeyen emek!
Sıkılıyor insan haliyle… Kitabın bir yerinde okuduğun küçük bir cümle bile kitaptan kopartıp hayatın gerçekliğine atıveriyor insanı.
Dalıyorsun düşüncelere.
Çok geceyi düşünüp, düşünüp, düşünüp tavana bakarak bitiriyorum. Saatin farkında bile olmuyorum. Haliyle yoruyor zihnimi.
Ve biliyorum ki; pek çoğunuz bu haldesiniz aslında.
İnsan zihni kafatasının içinde olduğu kadar değil malum çok geniş. Öyle hayaller kurduruyor ki adama, öyle ince detayları resmediyor ki tavanınıza bazen büyülenip kalıyorsunuz.
Güzel bir dünya hayal ediyorsunuz mesela, insanların kardeşçe yaşadığı, birbirini öldürmediği böyle kirli savaşların yaşanmadığı, çocukların doyasıya güldüğü ve oynadığı bir dünya…
Mümkün mü pekii?
Hayallerimde mümkün vallahi!..
İnsanların sevgiye odaklandığı bütün kirli nefretleri terk ettiği, gülümsememenin suç sayıldığı bir dünya mümkün. Öyle bir yer var mı diye sormayın. Benim gibi daha milyonlarca insanın zihninde var…