Dr. Figen Ökten

Onlar için her şey mi?


22 Haziran 2017 02:27

SORU: Kolay gelsin Figen Hanım. 27 yaşında bir bayanım. 2 yıllık erkek arkadaşım beni beraber olmaya zorluyor. “Bu yaşa geldin hala neyi bekliyoruz?” diyor. Oysa ben evlenmeden beraber olmak istemiyorum. Eğer böyle bir olay yaşarsam aileme karşı çok utanırım. O ise benimle dalga geçiyor. Erkekler için her şey seks demek mi?

CEVAP: Değerli okurum, cinsellik hem erkeğin hem de kadının doğal bir ihtiyacıdır, ama en önemlisi sevginin ve hazzın paylaşımıdır. Erkek arkadaşın seninle beraber olmak istiyor olabilir, ancak senin bu konuda tereddütlerin varsa buna saygı göstermesi gerekir. Erkekler için seks her şey demek değildir, rahat ol. Ancak erkek arkadaşınla bu konuyu açık açık konuşmanda, cinsellik konusundaki duygu ve düşüncelerini ve evlilik öncesi cinsel ilişki yaşamanın seni rahatsız edeceğini onunla paylaşmanda fayda var. Çünkü suçluluk duyguları içinde, huzursuz ve endişeli bir şekilde cinsellik yaşarsan, bu daha sonra cinsel isteksizlik ve orgazm olamama gibi işlev bozukluklarına da yol açabilir.

‘İlk’ olacaktı ama olmadı!

SORU: Hayatımda ilk kez bir ilişkiye girecektim ama maalesef iktidarsızlık yaşadım. Acaba bunun nedeni aşırı heyecan olabilir mi? Bu heyecanımı nasıl bastırabilirim?

CEVAP: Değerli okurum, ilk kez ilişkiye giren erkeklerde strese bağlı ereksiyon kusuru görülebilir. Başarısız olma korkusu bunun temel nedenidir. Bu kolayca halledilebilecek bir konudur, devam ederse psikolog ile konuşman gerekir.

Penis ve testislerimde küçülme hissediyorum!

SORU: Testislerimde 2 yıl önce iltihap sorunu vardı tedavi oldum. Yaklaşık 3-4 aydır penis ve testislerimde küçülme hissediyorum bu doğal mı?

CEVAP: Değerli okurum, testis enfeksiyonu geçirdikten sonra o testiste zaman içerisinde ufalma olabilir, ancak peniste bir ufalma olmaz. Üroloji uzmanına muayene olarak bilgi almalısın.

Sertleşme olmuyor, bana ne tavsiye edersiniz?

SORU: Yaşım 55. Yaklaşık 2 yıldır bende sertleşme olmuyor. Ara sıra olsa da birleşme anında kayboluyor. Bana ne tavsiye edersiniz?

CEVAP: Değerli okurum, sertleşme problemin var, bu durumu seni muayene ederek ve bazı tetkikler yaparak araştırmak gerekli. Bu nedenle üroloji uzmanına muayene olmalısın mutlaka.