Neslihan Yıldız

Shkodran Mustafi’nin menajeri açıkladı!

22 Ocak 2020 Çarşamba 20:43 | Son Güncelleme: 22 Ocak 2020 Çarşamba 20:43

Bir süredir adı Galatasaray’la anılan Arsenal’ın stoperi Shkodran Mustafi'nin babası ve menajeri Kujtim Mustafi’den açıklama geldi. Mustafi’nin Galatasaray’a transfer olacağı iddiası için, “tamamen söylenti” cevabını verdi. Ancak aynı zamanda Arsenal kadar büyük bir takım olmasa da tekliflerin düşünülebileceğini açıkladı. Kujtim Mustafi, “şimdi iyi bir teklif gelirse, bunu düşünürüz. Adımlardan korkmadan kariyerini baştan planlayabiliriz. Bazen küçük geri adımlar, ileri doğru büyük adımlara dönüşebilir" sözlerini kullandı.

Mustafi’nin babası Kujtim, “şu anda Londra'da zor zaman geçiriyor, ancak takıma veya kulübe huzursuzluk veya kötü ruh hali veren birisi değil" dedi. Ayrıca, şu anda transfer için birkaç seçenek olduğunu vurguladı. 2 yıl önce oğlunu çok önemli bir İtalyan takımının istediğini ancak Arsenal’ın bu transfere izin vermediğinin altını çizdi.

Mbaye Diagne başa bela oldu!

Galatasaray’ın gizli gündemi Mbaye Diagne… Club Brugge teknik direktörü Philippe Clement ipini çekti. Devre arası kampına götürmedi. Senegalli oyuncu da devre arası kampı yemedi. Fatih Terim de, Galatasaray’da idmanlara çıkmasına izin vermiyor. Yönetim Senegalli golcü için Suudi Arabistan’dan, Japonya’ya, Katar’dan, Malezya’ya kadar pek çok ülkede kendisine takım arıyor.

Ayrıca İtalya’dan da kendisini kiralamak isteyen birkaç takımın olduğu gelen bilgiler arasında. Ancak Galatasaray’dan 3.35 milyon euro alan Diagne’ye, İtalya’dan gelen teklifler yarım sezon için 300 ila 450 bin euro arasında. Bu da Galatasaray’ın hiç işine gelmiyor.

Club Brugge ile Galatasaray arasında restleşme

Club Brugge ile Galatasaray arasında şu anda restleşme devam ediyor. Belçikalılar, “sizin sorununuz”, Galatasaray ise “sizin anlaşmalı oyuncunuz. Asıl sizin sorununuz” diyor. Belçikalılar 2.15 milyon euro’ya kiraladıkları Diagne için Galatasaray’a şu ana kadar 1 milyon euro ödediler. 115 bin euro daha ödeyip, Diagne’den kurtulmak istiyorlar. En kötü şartlarda sözleşmede yer alan yüzde 30’luk tazminatı ödeyerek Diagne’den kurtulmanın planlarını yapıyorlar. 634 bin euro ediyor. 1 milyon 57 bin euro’nun üzerine 634 bin euro tazminat ödenmesi ise G.Saray için şu anda en makul çözüm olarak görülüyor. Çünkü görüşmeler kesilmiş durumda. Böyle bir durumda Diagne transferi sadece 424 bin euro’luk zararla kapatılacak. Bu da Senegalli oyuncunun kendisini daha iyi gösterebileceği, dilini konuşabileceği İtalya’ya gitmesini sağlayacak.

Diagne konusunda bir sıkıntı daha

Diagne konusunda bir başka sıkıntı ise 3.35 milyon euro’luk maaşı G.Saray tarafından ödeniyor. Club Brugge şimdiye kadar Diagne için sadece 1 milyon euro ödeme yaptı. Yani Senegalli oyuncunun ilk yarıdan hakkedişi için G.Saray2ın kasasından 675 bin euro daha çıkması gerekiyor. Club Brugge’den gelen rakam Diagne’ye ödendi. Ancak yönetim 675 bin euro’yu henüz Senegalli oyuncuya vermedi. Bu da bir başka sıkıntı.

Galatasaray'da transfer görüşmesi yapıldı

Galatasaray’da Başkan Mustafa Cengiz’in yanı sıra Abdürrahim Albayrak ve Yusuf Günay’la bir görüşme yapan Fatih Terim, Hasan Şaş, Levent Şahin ve Ümit Davala’dan oluşan Galatasaray teknik ekibi transferde son dönemde yaşananları masaya yatırdı.

Fatih Terim, transferin bitmesine 10 gün kaldığını stoper transferinin bir an önce bitirilmesini istedi. Jeisson Murillo’dan sonuç alınamadığını Mert Çetin’in de gelmek istemediğini bildiğini söyleyen Terim, Villareal’den Funes Mori transferinin  tamamlanmasının avantaj olacağını söyledi.

Başkanı Cengiz ise özellikle Nzonzi ve Nagatomo olmak üzere eldeki yabancı oyuncuları boşaltmadan oyuncu alınmasının kendilerini sıkıntıya sokacağının altını çizdi.

Terim ayrıca Emre Taşdemir ile Emre Mor’un artık kendilerine bir faydası olmayacağını söyledi.

Toplantının son bölümünde ise Arda Turan’ın durumu gündeme geldi. Terim, Arda konusunda düşüncelerinin devam ettiğini ancak son kararın yönetimde olduğunu söyledi. Başkan Mustafa Cengiz ise Arda Turan’ı istemediğini belirtti. Ancak Terim’e, “eğer ısrarla almamız gerekiyorsa alalım. Yoksa benim fikrim transferinden yana değil…” cevabını verdi.

Galatasaray’ın bilançosunda korkutan rakam

KAP’a açıklama yapan G.Saray kar bildirdi… ancak ismi siteden açıklanan bilançolar durumun hiç de tahmin edildiği kadar iç açıcı olmadığını ortaya koyuyor.

Bilanço’nun Kaynaklar bölümünde yer alan Kısa Vadeli Yükümlülükler kısmındaki kısa vadeli borçların Bankalar Birliği ile yapılan anlaşma kapsamında 403.7 milyon TL’den 313.8 milyon TL’ye düşmesi ciddi bir başarı olarak görünüyor. Ancak Uzun Vadeli Borçlanmaların Kısa Vadeli Kısımları 215.9 milyon TL’den, 365.4 milyon TL’ye çıkması dikkatlerden kaçmıyor. Bu da 6 aylık dönemde 149.4 milyon TL gibi çok ciddi bir rakama isabet ediyor.

31 Mayıs’a kadar olan dönemde Banka Kredileri 215.9 milyon TL olan G.Saray’ın 31 Mayıs Aralık tarihi itibariyle banka kredileri 359.7 milyon TL’ye çıkıyor. Bu krediye rağmen 244. 1 milyon TL olan ticari borçlar sadece 201.4 milyon TL’ye iniyor. Kısa vadeli yükümlülükler 1 milyar 289 milyon TL’den 1 milyar 320 milyon TL’ye çıkarken, uzun vaeli yükümlülükler ise 1 milyar 707 milyon TL’den 1 milyar 860 milyon TL’ye çıkıyor.