Neslihan Yıldız

Anthony Nwakaeme’de Talisca örneği

27 Ocak 2020 Pazartesi 13:21 | Son Güncelleme: 27 Ocak 2020 Pazartesi 13:24

Trabzonspor, Anthony Nwakaeme’nin kırmızı kartının iptal edilmesi için Tahkim Kurulu’na başvurdu. Ancak gelen bilgilere göre TFF, Disiplin Talimatı’nın ilgili maddesine göre “Şahısta hata yapılmadığı sürece kart iptal edilemez!” maddesi gereği kartın iptal edilme ihtimali yok.

Daha önce 2018 Şubat’ında Beşiktaş, Konyaspor maçında Talisca’nın hatalı sarı kart nedeniyle cezalı duruma düştüğü iddiasıyla TFF’ye müracaat etmiş, ancak bu madde yüzünden “ret” cevabı verilmişti. Talisca Fenerbahçe derbisinde oynayamamıştı.

AĞAOĞLU, NWAKAEME’NİN POZİSYONUNU ÖZDEMİR’E

Bu arada Nwakaeme’nin ikinci sarı karttan kırmızı kart görmesinin ardından Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun o pozisyonu cep telefonundan TFF Başkanı Nihat Özdemir’e mesajla attığı bildirildi. Ağaoğlu’nun, hakemin yanlış kararına karşı, sessiz kalmayacaklarının mesajını verdi.

KARARIN ERTELENMESİ DE SÖZ KONUSU DEĞİL

Trabzonspor’un Anthony Nwakaeme için ayrıca “Yaptırımların Ertelenmesi” başlıklı 102’nci madde üzerinden bir itiraz gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Ancak Disiplin Talimatına bir madde eklendi. “İhraç edilen futbolcu, görevli veya diğer kişilerin ihraç edildikleri müsabakayı takip eden ilk müsabakaya dair cezası ertelenemez!” hükmü getirildi. Nwakaeme’nin, ihraç edildiği müsabakayı takip eden ilk maç Fenerbahçe maçı olduğu için Disiplin Talimatı gereği infazının ertelenmesi söz konusu değil.

İşte Trabzonspor-Malatyaspor maçının ertelenme nedeni!

TFF’nin Malatyaspor-Trabzonspor maçı için erteleme kararı alması Trabzonspor, Malatyaspor ve F.Bahçe üçgeninde ciddi tartışmalara neden oldu…

Malatyaspor cephesi ertelemenin Trabzonspor tarafından yapıldığını iddia etti. Trabzonspor cephesi kendilerinin böyle bir talebinin olmadığını açıkladı. F.Bahçe yönetimi ise TFF’yi, Trabzonspor’un isteklerine boyun eğmekle itham etti.

TFF’nin ise erteleme kararını Malatya’daki Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve Sağlık İl Müdürlüğü ile yaptığı görüşmelerden sonra aldığı ortaya çıktı.

Valiliğin şehrin şartlarını sunduğu, Malatya Emniyet Müdürlüğü’nün ise elinde 2 bin 300 civarında polisi olduğunu açıkladı. Güvenlik güçlerinin bir kısmının deprem nedeniyle deprem bölgelerine  gönderildiği anlatıldı. Maç için görevlendirilmesi düşünülen polis memurlarının da hali hazırda deprem bölgelerinde olduğu bilgisi verildi. Sağlık İl Müdürlüğü ise merkezde 18 ambulansları olduğunu, bunların tamamının depremle ilgili olarak görevlendirildiğini açıkladı.

TFF de, Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonrasında karşılaşmanın ertelenmesinin doğru olacağına karar verdiği bildirildi.

Galatasaray’da buzları eriten hastalık

G.Saray’da saha içinde işler yoluna girdi… sıra yönetimle Fatih Terim arasındaki gerilimin sonlandırılmasına geldi. 3-0’lık Konyaspor maçından sonra, “Cuma günü 19:05'te ben gerekli cevabı verdim attığım mesajda, benim için konu orada kapanmıştır" diyen Terim’in maç için Konya’ya gelen Abdürrahim Albayrak’la bir araya geldi. Terim’i Albayrak’la bir araya getiren ise tecrübeli yöneticinin hastalığı oldu.

Aslında Konya’ya indikten sonra yardımcılarıyla beraber takım otobüsünden ayrı başka bir araçla otele giden Terim’e, Albayrak’ın hastalığından bahseden Hasan Şaş oldu. Şaş’ın, “Abdürrahim abiye valla birşey olacak. Ayakta duramıyor ama buraya gelmiş” dedi. Terim de, “öyledir o” cevabını verdi.

Terim ilerleyen saatlerde Albayrak’la beraber Konya’ya gelen yönetici Mustafa Recivik’i arayıp, Albayrak’ın durumunu sordu. “Yatıyor” cevabını alınca kulüp doktorunu odasına gönderdi. Albayrak’ın teşekkür için hocayı araması ile buzlar çözüldü. İkili bir araya geldi. Albayrak’ın, Mustafa Cengiz’e kızmaması için Terim’e ricacı olduğu, Arda Turan konusunda çok daha üstlerden baskı olduğunu anlattı. Albayrak’ın, Terim ve Cengiz’i hafta içinde bir araya getireceği ve sorunları çözeceği ise gelen bilgiler arasında. Ayrıca, Albayrak’ın espriyle karışık “stoper işinide çözeceğim” sözünün ortamı yumuşattığı bildirildi. 

Maçtan sonra da, Fatih Terim ile Abdurrahim Albayrak ile stattan beraber ayrıldı. İkili aynı araca bindi.

Fenerbahçe maçı için Hüseyin Cimşir’e güvence

Hüseyin Çimşir Trabzonspor’da bir ilki hayata geçirdi. Denizlispor maçında yedek kulübesinde kağıda bir not yazdı ve o notu Serkan Asan ile Ndiaye iletti.

Aynı bir Premier Lig teknik direktörü gibi. Çimşir’in, İngilizce yazdığı notu arada tercüman olmadan direkt Ndiaye’ye iletmesi hem  zamana iyi kullanmak hem de süratle teknik bilginin futbolcuya iletilmesi anlamında bir hamle oldu. Çimşir bu tip görüntülere ileriki haftalarda da sık  olacağını dile getirdi.

NWAKAEME’NİN YERİNE STURRIDGE

Trabzonspor'un Antalya'da yaptığı devre arası kampında Arnavutluk ekibi Partizan Tiran ile oynadığı hazırlık maçında satkatlanan Daniel Sturridge'nin durumu netleşmedi.

Teknik direktör Hüseyin Çimşir, İngiliz futbolcuyla yakından ilgileniyor. Her fırsatta doktordan bilgi alan genç hoca, Sturridge'i F.Bahçe maçında Nwakaeme'nin yerinde düşünüyor. İngiliz oyuncunun da, “o yoksa ben varım… bu benim maçım olacak” diyerek Cimşir’e güven verdiği de gelen bilgiler arasında.

EKUBAN'IN SIKINTISI KASIK AĞRILARI

Bu arada Trabzonspor'da bu sezon ayak tarak kemiğinin kırılması sebebiyle uzun süre sahalardan uzak kalan Caleb Ekuban bir sakatlık daha yaşadı. Ganalı yıldızın kasık bölgesinden ağrılar çektiği bildirildi. 25 yaşındaki futbolcunun  Fenerbahçe derbisinde hazır hale gelmesi için yoğun tedavi programı uygulanadığı bildirildi.