Dr. Figen Ökten

Menopoz, bir kadını eşine karşı soğuk yapabilir mi?


18 Nisan 2017 07:50

SORU: Merhaba efendim, benim sorunum eşimden yana. Menopoza girdiğinden beri bana karşı son derece soğuk davranıyor. Benimle ilişkiye girmek istemiyor. Acaba menopozun böyle etkileri olur mu? Acaba bu durum geçici midir?

CEVAP: Değerli okurum, menopoz dönemlerinde hormonal düzensizlikler dolayısıyla bu tip durumlarla karşılaşabiliyoruz. Eşinin menopoz döneminde öncelikle bir jinekologtan daha sonrasında ise bir psikologtan yardım almasını öneririm.

Penisimde küçülme oldu, bu durum utandırıyor beni!

SORU: Ben 66 yaşındayım. 3 yıl önce sertleşme şikayetiyle doktora gittim. Bana bazı iğneler yapıldı. O iğnelerden sonra penisimde küçülme meydana geldi. Bu durum beni utandırıyor, doktora bile gidemedim. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, sertleşme problemi olan erkeklerin tedavisinde bazen penise ince bir iğne ile yapılan bazı ilaçlar vermek gerekebilir. Bunların uzun süreli kullanımlarında peniste sertlikler oluşabilir, ancak çok ciddi bir küçülme beklenmez. Bir Üroloji uzmanına muayene ol.

Eşim Hepatit B taşıyıcı, bebeğimize geçer mi?

SORU: Merhaba doktor hanım, ben size daha öncede çok soru gönderdim ve hepsinin cevabını aldım teşekkür ederim. Eşimde Hepatit B taşıyıcılığı var ben aşılama yöntemiyle korunuyordum. Ben ve eşim bebek istiyoruz, acaba bebek etkilenir mi?

CEVAP: Değerli okurum, eşinin Hepatit B taşıyıcılığı sana da geçmişse bebeğinize de Hepatit B geçebilir. Bu nedenle bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı tarafından senin ve eşinin incelenmesi uygun olur. Ayrıca doğan bebekte yapılacak testler ve uygulanacak Hepatit aşısı ve immunglobülün perfüzyonlarıyla bebeğiniz korunmaya alınabilir.

Büyüyen bezeler var...

SORU: Kasıklarımda fındık büyüklüğünde üç tane beze var, önceleri küçüktü, ama gittikçe büyüdüler. Dokununca ağrıyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, bu tür bezeler bir enfeksiyon sonrasında kasıkta gelişen lenf bezi büyümeleridir. Bu büyümeler cinsel yolla bulaşan hastalık habercisi de olabilirler. Bu nedenle uygun bir zamanda jinekoloji muayenesi olmanda yarar var.

Kanama parçalıydı, düşük yapmış olabilir miyim?

SORU: Doktor hanım, benim bir süredir, çok ağrılı sancılarım var. 7 gün aralıkla iki defa kanamam oldu. 3 gün şiddetli ağrıdan sonra ikinci kanamam geldi parçalar halinde, acaba düşük mü yaptım?

CEVAP: Değerli okurum, bunu anlamanın tek yolu bir doğum uzmanının seni muayene edip bilgilendirmesidir.