Dr. Figen Ökten

lk defa yapacaktım ama olmadı, ne yapayım?


13 Mart 2017 00:01

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. Ben ilk kez cinsel birleşme yaşayacaktım fakat penisim kalkmadığı için yapamadım. Aşırı heyecanlanmıştım. Acaba ilk olduğu için mi oldu?

CEVAP: Değerli okurum, ilk kez ilişkiye giren erkeklerde strese bağlı ereksiyon kusuru görülebilir. Başarısız olma korkusu bunun temel nedenidir. Bu konu kolayca halledilebilecek bir konudur, devam ederse psikolog ile konuşman gerekir.

Vücut temizleyiciler vajina için de kullanılabilir mi?

SORU: 30 yaşında bir bayanım. Bir süredir sarı akıntım oluyor. Ancak koku yok. Acaba bu enfeksiyona işaret midir? Bir de daha önce bir vücut temizleyicisi kullanıyordum ve vajina temizliğinde de kullanmıştım. Acaba bunun da etkisi var mıdır?

CEVAP: Değerli okurum, bahsettiğin akıntı bulanık ve kötü kokulu olmadığı için vaginanın doğal salgısı da olabilir. Vagina temizliğinde kullandığın kimyasal ajanın tahrişine de bağlı olabilir. Bu nedenle bir jinekoloğa görünüp akıntıdan alınacak örnek mikrobiyolojik incelenip buna göre tedavinin düzenlenmesi yerinde olur.

Cinsel organım çok eğri!

SORU: İyi günler sayın hocam. Cinsel organımın eğri olması beni kahrediyor. Bir ağrı hissetmiyorum, fakat sola doğru eğri. Sol taraftan 17, sağ taraftan 19 santim uzunluğunda. Bayağı da kalın. Bunun bir tedavisi yok mu? Ameliyatla düzeltilmez mi? Lütfen bana bir yol gösterin...

CEVAP: Değerli okurum, eğrilik ilişkiye engel değilse, ağrı yapmıyorsa ve artmıyorsa ameliyat ile düzeltilmesi gerekmez. Eğer bu durumlar mevcut ise bir üroloji uzmanı ile görüşmeni tavsiye ederim.

Kadınlara çok düşkün olmakla birlikte erkenciyim!

SORU: Merhaba, 21 yaşında bir erkeğim. Karşı cinse çok düşkünüm, fakat erken boşaldığımdan dolayı kendimi huzursuz hissediyorum. Onun için kimseyle olamıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel yaşamda acemilik, partnere alışık ya da rahat ortamda olmama, fazla veya az istek duyma gibi çeşitli etkenlerden kaynaklanabilir. Daha önce sadece kendini tatmin ederek boşalan ve bunu da bir günah olarak gördüğünden çoğunlukla acele ve suçluluk duygusu ile yapanların, normal cinsel ilişkiye geçtiğinde erken boşalma sorunu ile karşılaşması sık rastlanan bir durumdur. Ayrıca cinsel arzunun yüksek olduğu, yeni partner, güvensiz ortam gibi durumlar da erken boşalmayı tetkikler. Bazı hastalıklarda da erken boşalma görülebilir. Altta yatan bir ürolojik sorun var ise düzeltilir, hastaya durumu ile ilgili rahatlatıcı bilgi verilir, partneri ile birlikte uygulayacağı teknikler anlatılır. Gerekli durumlarda ilaç tedavisi yapılarak bu sorun başarı ile ortadan kaldırılabilir...