Dr. Figen Ökten

Kürtajdan sonra belimde sürekli ağrı oluyor...


18 Mayıs 2017 09:51

SORU: Saygılar doktor hanım, yazılarınızı her gün takip ediyorum. Bundan yaklaşık 3 ay önce zorunluluk nedeniyle bir kürtaj geçirdim. Ancak kürtajdan sonra belimde adet dönemindeki gibi şiddetli bir ağrı olmaya başladı. Her adet döneminde bu ağrıyı hissediyorum. Acaba bu durum kürtajdan olabilir mi? Ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler...

CEVAP: Değerli okurum, kürtaj sonrası ağrı genellikle bir enfeksiyon sonucu gerçekleşir. Ayrıca tamamen tesadüfen bu dönemde bir kist ya da yeni gelişmiş enfeksiyona bağlı ağrı duyuyor olabilirsin. Bunların dışında adele ve ekleme, bağırsak ve idrar yollarına bağlı olarak da bel ağrısı olabilir. Bir jinekologa başvurman yerinde olur.

Kaşıntımın sebebi çamaşır alerjisi olabilir mi?

SORU: Kolay gelsin Figen hanım. Ben 27 yaşında bir bayanım. Bir süredir vajina bölgemde bir kaşıntı var. Herhangi bir kızarıklık yok ama sürekli kaşıntı var. Sizce ne olabilir? Çamaşırlara karşı bir alerji olabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, kaşıntı alerji sonucu olabilir. Kullandığın şampuan, vücut temizlik ürünlerini yeniden gözden geçir. Terliysen kurulayarak çamaşır değiştirmeye, çamaşır yıkarken deterjan yerine beyaz sabun ya da tozu kullanmaya özen göster. Ardından akıntıda gelişirse bir enfeksiyon habercisi olabilir. Bir jinekologa görünmende fayda olacağını düşünüyorum.

Meni klozetten bulaşırsa hamile kalınabilir mi?

SORU: Merhabalar Figen hanım, benim de size bir sorum olacak. Umumi tuvaletlerle ilgili şöyle bir sorunum var; acaba meni klozetten bulaşırsa hamile kalınır mı? Bu konuda sizden bilgi rica ediyorum. En kısa sürüde cevabınızı bekliyorum, cevabınız için şimdiden teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum, klozete bulaşacak meniden ancak vajenine yakın ya da taharet alırken bilmeyerek bulaştırmanla olur. Ayrıca spermin canlılık süresi boşaldıktan sonra 24 - 36 saattir. Bu tür öyküler anlatılır ama genelde gebe kalma riski nadirdir.

Fazla yapmanın kalbe zararı var mıdır?

SORU: Merhabalar doktor hanım. Benim sorum şu; erkeklerde aşırı kendini tatmin etmenin kalbe veya bir başka yere zararı var mı? Günde kaç kez kendimizi tatmin etmemizi önerirsiniz? Vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, kendini tatmin etmek cinsel tatmin amaçlı yapıldığı için; önerebileceğim standart bir sayısı yok. Ayrıca kendini tatmin etmek kalbe, beyine, karaciğere ya da vücudun başka bir bölümüne herhangi bir zararı yoktur.