Dr. Figen Ökten

Küçüklüğü sorun oldu!


14 Haziran 2017 11:14

SORU: Figen Hanım, benim penis boyu çok küçük ve ereksiyonda dahi en son 8-9 cm oluyor. Bu ben de psikolojik sorun yaptı. İdeal boyun 11-20 olduğunu biliyorum ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, yaşınızı belirtmemişsin, penis boyutu yaşa göre değişir. Ereksiyon halinde 8-9 cm alt sınırdır, ilişkiye girmen için yeterli bir boyuttur. Bu durumu takıntı haline getirme, eğer getirirsen bir Psikiyatri uzmanından yardım al.

Menimde katılaşma ve yapışkanlık arttı!

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. Ben 35 yaşında bir beyim. 2 sene evvel üretrit birkaç ay sonrasında da prostatit oldum. Bundan sonra menide katılaşma ve yapışkanlık arttı. Tazyik hiç yok. Nedeni acaba nedir?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişki ile kapılan hastalıklardan korunmak çok önemlidir. Eğer bu şekilde bir hastalık kapılmış ise birkaç gün ile birkaç hafta arası bir sürede çoğunlukla akıntı, idrar yolunda kaşıntı, yanma gibi belirtiler ortaya çıkar. Bazen bu hastalıklar kişide belirti yapmadan da o kişiyi taşıyıcı haline getirebilir. Bu tip ön idrar yolunda başlayan hastalıkların en kısa zamanda laboratuar tetkiki ile tanısını koyup, uygun ilaçlar ile tedavisi gereklidir. Kulaktan dolma veya tetkik yaptırmadan alınan ilaçlar hastalığı tamamen ortadan kaldırmayabilir, hatta sinsi bir hale sokarak ilerlemesinin farkına varılmamasına neden olabilir. Bu durumda idrar yolunda arkaya doğru ilerleyen hastalık prostat bezinin içine girebilir hatta yumurtalara kadar inebilir. Bu gibi durumlarda ağır ateşli prostat iltihabı tablosu veya kısırlık gibi durumlar ortaya çıkabilir. Prostat iltihapları tedaviye bazen çok dirençli olup, yaşam boyu tam bir iyileşme sağlanamayabilir, hastalık zaman zaman nüksler, alevlenmeler göstererek ve sürekli bir huzursuzluk kaynağı yaratarak kişiyi bezdirir.

Adetim gecikti!

SORU: Sevgiler Figen Hanım... Ben 23 yaşında bayanım. 1 hafta sonra evleniyorum. Biz nişanlımla 10 gün önce ilişkiye girdik ama kan gelmedi. Yani kızlığım bozulmadı zannediyorum. Adetim iki gün gecikti. Hamile olma ihtimalim var mı? Kızlık bozulmadan hamile kalınabilir mi? İlk denemede hamile kalınır mı?

CEVAP: Değerli okurum, nişanlınla tam bir cinsel birliktelik yaşadıysan kızlık zarın bozulmuştur. Ama bazı kızlık zarlarının yapıları kanama olmayacak şekilde damarsız ve elastik olabilmekte. Sende de bu yapıda bir kızlık zarı olabilir. Yumurtlama döneminde olan cinsel birleşmelerde gebe kalma şansı yüksektir, ilk birleşme olması gebelik için bir engel değildir ki, gününün geçmiş olması da bunu destekliyor. En kesin sonucu kanda gebelik testi yaptırarak öğrenebilirsin.