Dr. Figen Ökten

Kızlık zarı bozulduktan sonra regl gecikir mi?


28 Mart 2017 07:56

SORU: Merhaba ben 18 yaşındayım. Bir ilişkim oldu. Adet kanamam bu ay 3 gün kadar gecikti. Kızlık zarı bozulduktan sonra adet kanaması bir süre gecikir mi? Böyle bir şey var mıdır? Beni bu konda aydınlatırsanız çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, kızlık zarı bozulmasıyla adet kanaması gecikmesi arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Ancak zarın bozulmasına yönelik ilişki adetin ortasına denk gelen yani yumurtlama zamanında olduysa erken gebelik işareti olabilir. Bunun dışında stres, korku, hormonal düzensizlik veya yumurtalık kistinde de adet gecikebilir. Sana tavsiyem öncelikle bir gebelik testi yaptırıp bir jinekologa başvurman durumu açıklığa kavuşturur.

Vazektomi olmuştum, geri dönüşümü olabilir mi?

SORU: Eşimle çocuk istemediğimiz için. 2 sene önce vazektomi ameliyatı oldum. Fikrimizi değiştirdik. 50 yaşındayım. Geri dönüş mümkün müdür?

CEVAP: Değerli okurum, vazektomi geri döndürülebilir. Başarı şansı çok yüksektir. Sperm üretimi vazektomiden etkilenmemektedir. Ancak vazektomi süresi önemlidir, sende bu sene 2 yıl, bu erken bir süre olduğu için başarı şansı çok yüksek.

Boşalabilmem için her şeyi deniyoruz ama olmuyor!

SORU: 2 yıllık evli bir erkeğim. İlişkiden zevk alıyorum fakat boşalamıyorum. Farklı yöntemler bile denedik ama olmadı. Bir iki kere elle kendimi tatmin ettim ve boşaldım.

CEVAP: Değerli okurum, geç boşalma ya da boşalamama problemlerinin kökeninde psikolojik faktörler vardır, organik nedenler de olabilir. Bir üroloğa muayene ol, eğer organik bir problem yok ise seks terapisi ile uğraşan bir psikiyatriste görün.

Ameliyattan çok korkuyor!

SORU: Merhaba doktor hanım, babam 60 yaşında prostat büyümesi teşhisi konuldu. Ancak bir türlü ameliyata ikna edemiyoruz. İleride bazı sorunlar yaşayacağını (ereksiyon gibi) düşünüyor. Acaba böyle bir şey söz konusu mudur?

CEVAP: Değerli okurum, iyi huylu prostat büyümesi operasyonları sonrası erkeklik gücü kaybı riski çok düşüktür (% 1-3), ancak boşalma sonrası meni gelmemesi durumu görülebilir. Bu durum bu yaş grubunda önemli değildir. Ayrıca kişinin orgazm hissi değişmez.

Narkozun etkisi var mı?

SORU: 54 yaşındayım. Yakında by pass ameliyatı olacağım. Merak ettiğim şu; acaba narkoz sonrası sertleşme problemi görülür mü? Yani narkozun uzun süreli böyle bir etkisi olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, genel anestezinin ereksiyon kusuru oluşturma gibi bir yan etkisi yoktur. Anesteziden ziyade geçirilecek operasyonun önemi vardır. By-pass operasyonu olduğuna göre damarsal patolojin var. Operasyon sonrası üroloji uzmanına görünmekte fayda var.