Dr. Figen Ökten

Kız arkadaşım zevk alır mı?

21 Ağustos 2019 Çarşamba 12:42 | Son Güncelleme: 21 Ağustos 2019 Çarşamba 12:42

SORU: 22 yaşında bir erkeğim. Kız arkadaşım bakire olduğu için, farklı yolları deneyerek ilişkiye girmek istiyoruz. İlişki anında kız arkadaşım zevk alır mı? Acaba hamile kalır mı?

CEVAP: Değerli okurum, kız arkadaşının hamile kalması mümkün değil. Ancak bu yolla seksin zevk vermesi için öncelikle acı vermemesi ve kız arkadaşının bu cinsel davranışa karşı tutumunun olumlu olması gerekir. Çünkü birçok kişi gibi kız arkadaşının da bu konuda olumsuz yargıları, sosyal, cinsel, ahlaki ve dinsel çekinceleri olabilir. Seni kaybetmemek için istemediği halde evet diyebilir. Bu konuyu onunla açıkça konuşmalısın.

Geldiğini hissediyorum ama meniler içeri geri gidiyor!

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. 2 yıl önce prostatit ve varikosel ameliyatı oldum (sol) Şimdi sol yumurta şiş ve ağrıyor. Cinsel ilişkide boşalmam olmuyor, yani boşaldığımı hissediyorum ama meniler içeri gidiyor. Ancak elimle dip kısmından bastırdığım zaman biraz dışarı geliyor. Bir tedavisi var mıdır?

CEVAP: Değerli okurum, öykünde prostatit tedavisi olması ve sol yumurtalığında ağrılı bir şişlik olması öncelikle yumurtalık enfeksiyonu (epididimorşit) düşündürüyor. Varikosel operasyonları sonrası %2-3 oranında yumurtalıkta su birikmesi (hidrosel) gelişebilir. Bu durumda da şişlik oluşabilir ancak bu durum genellikle ağrılı olmaz. Boşalma ile meni gelmemesi bu durumlar ile ilişkili değil, başka nedenleri olabilir. Bunların araştırılması ve bazı tetkiklerin yapılması gereklidir.

Jinekomasti sorunum için kime başvurmalıyım?

SORU: Figen hanım, ben 33 yaşında sağlıklı bir erkeğim. Ancak jinekomasti sorunum var. Ameliyatla düzeltilebildiğini duydum. Hangi branştaki doktora başvurmam gerekir?

CEVAP : Değerli okurum, jinekomasti sorununu düzeltmek için Estetik cerrahi uzmanına görünmelisin. Bir operasyon ile bu durum düzeltilebilir.

İdrar kaçırma problemim var!

SORU: Kolay gelsin sayın doktor hanım. Ben 45 yaşındayım. İki normal doğum yaptım. Son zamanlarda idrar kaçırma problemim oldu. Doktora gitmeye açıkçası utanıyorum. Acaba bu herkeste olan yaşa bağlı normal bir durum mu yoksa bende mi böyle açıkçası merak ediyorum. Teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum, genellikle kilolu bebek doğurmuşlarda, zor doğum sonrası veya çok sayıda doğum yapmış kişilerde idrar torbasının sarkması sonucu idrar kaçırma şikayeti sıklıkla gözleniyor. Bunun tedavisi mümkün, cerrahi olarak bu sarkmanın düzeltilmesi idrar kaçırmayı engeller. Ayrıca idrar kesesinin sinir uyarımında bir problem olup yine bu şikayete sebep olabilir, bunun çözümü ise ilaç tedavisi ile mümkün. Mutlaka bir jinekoloğa gidip muayene olman gerekiyor. Nedene yönelik tedavi ile bu şikayetinden kurtulabilirsin.

Fanteziler zarar verir mi?

SORU: Benim iki sorum olacak size: Ben 18 yıllık evli bir kadınım. Ama sekse hiç mi hiç doyamıyorum. Yani isteğim çok aşırı. Ama normal ilişkiden değil de, daha çok fantezilerden hoşlanıyorum. Bu durum evliliğime zarar verir mi ileride?

CEVAP: Değerli okurum, daha evvel okurlarıma izah ettiğim gibi, zararlı ve zararsız fanteziler vardır. Zararsız fanteziler, eşler arasında ortak olarak kabul edilmelidir. Tek taraflı düşünülüp uygulanırsa, karşı tarafı cinsellikten soğutabildiği gibi, tek taraflı fantezi uzun süre uygulanırsa, GÖZ Hastalıkları Uzmanı Op. psikolojik defekt de meydana getirir.