Dr. Figen Ökten

Kız arkadaşım ona zevk vermediğimi söylüyor...


16 Haziran 2017 12:08

Kız arkadaşım ona zevk vermediğimi söylüyor...

SORU: Kolay gelsin Figen Hanım. Benim bir sorunum var ve bu sorun, insanlarla ilişkime de yansıyor artık... Ben ilişkiye girdikten çok kısa bir süre sonra hemen boşalıyorum. Partnerim de bundan rahatsızlık duyuyor, “Hiç zevk vermiyorsun” diyor sürekli. Bütün düzenim alt üst oldu. Çok istememe rağmen artık cinsellikten uzak durmaya çalışıyorum. Ne olur bana yardım edin?

CEVAP: Değerli okurum, erkeklerde erken boşalma, organik bir hastalık durumu yoksa psikolojik kökenli olabilir, örneğin depresyon ya da kaygı bozuklukları gibi. İlişki bazında eşlerin duygusal yakınlığı önemli bir faktördür. Çoğu zaman ilişkiye yönelik performans kaygısı da erken boşalma sorununun artmasına yol açar. Ayrıca cinsel sorun varlığından söz etmek için, partner, ilişki ortamı ve diğer koşulların uygun olup olmayışını gözden geçirmek gerekir. Sana tavsiyem öncelikle organik bir hastalık olup olmadığını anladıktan sonra gerekirse psikolojik yardım alarak bu sorununu çözüme kavuşturman olacaktır.

İlişkiden sonra makatımda ağrı oluyor!

SORU: Merhaba Figen Hanım. Benim size bir sorum olacak. Cinsel ilişkiye girdikten sonra karın ve makat bölgemde ağrılar oluyor. Bu durum beni çok endişelendiriyor. Ne yapmam gerekiyor acaba?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişkide karna ve makata vuran ağrılar genellikle endometriozis ya da geçirilmiş enfeksiyon ve operasyon sonrası gelişen yapışıklıklara bağlıdır. Başvuracağın bir jinekolog durumu aydınlatacaktır.

Eşimin spermi yok...

SORU: Kolay gelsin Figen hanım. Benim eşimin azospermi rahatsızlığı var. Yani canlı veya ölü spermi yok. Bu nedenle sizden bilgi almak istedim. Bir de omurilik sıvısından ayrıştırma yöntemi ile başarıya ulaşılıyor mu? Bilgi verebilir misiniz?

CEVAP: Değerli okurum, yumurtasında hiç sperm olmayan erkekler hiç çocuk sahibi olamaz. Menisinde hiç sperm olmasa da yumurtasından ameliyat ile sperm elde edilebilen erkeklerde mikroenjeksiyon tekniği ile dölleme sağlayabiliyoruz. Bu şekilde çocuk sahibi olan birçok hasta mevcut. Yumurtada sperm aranması yumurtaya zarar vermeyecek şekilde ve tercihen mikrocerrahi yöntemi ile yapılmalıdır. Bu şekilde yumurtanın çeşitli bölümlerinde dokuya zarar vermeden sperm aranabilir. Bilinçsizce yapılacak girişimler yumurtanın iç dokusunu azaltır ve içerideki kan dolaşımını bozarak yumurtanın küçülmesine ve erkeklik hormonu üretiminin azalmasına neden olarak iktidarsızlığa yol açabilir.