Dr. Figen Ökten

Kendini tatmin etmek kayganlaşma problemine sebep olur mu?


12 Nisan 2017 00:01

SORU: Selamlar Figen Hanım. Ben 21 yaşında bir genç kızım. Daha önce hiç cinsel deneyimim olmadı. Kadınların kayganlaşma problemi yaşamasının sebepleri nelerdir? Bu sorun sonradan düzelir mi? Kendini tatmin etmenin bunda etkisi var mı?

CEVAP: Değerli okurum, kimi kadın, cinsel birleşmede kuruluktan, kimi fazla kayganlaşmaktan şikayet eder. Kayganlaştırma doğanın kadınlara bir armağanıdır. Ağrısız, acısız penisin vajinaya rahat girmesini sağlar. İnsan vardır yemeği görünce ağzının suyu dereye dönüşür. İnsan vardır iki lokma tükürüğü elde edene kadar 40 kere lokma çiğner. O işe pek fazla karışamıyoruz. Fazla kayganlığı azaltamıyoruz ama kuruluklarda yardımcı kayganlaştırıcı maddeler kullanıyoruz. Bunlar eczanelerde satılıyor. Kendini tatmin etmek hem cinsel zevklenme, hem de onun sonucunda orgazmla biten bir eylemdir. Zevkin olduğu yerde kayganlaşma, sevilen yemeğe ağzının suyunun akması gibi normal ve sağlıklı bir sonuçtur. Ereksiyon sorunu yaşamaya başladım.

Tampon kızlık zarıma bir zarar verir mi?

SORU: İyi günler Figen hanım. Kızlık zarı delinmeden de hamile kalmak mümkün mü? Erkek arkadaşımla tam bir ilişki yaşamadık ama yine de korkuyorum. Bir de tampon kullanmak kızlık zarına zarar verir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, düzenli adet gören ve yumurtlama olan genç bir hanım tam bir birleşme olmaksızın da gebe kalabilir. Boşalma öncesi penisten gelen sıvıda bile bir miktar canlı sperm bulunabilir. Yalnızca penisin sürtünmesi ile akacak sıvı vaginaya dışarıdan ulaşıp gebe kalma nedeni olabilir. Kızlık zarı vajenin hemen girişinde olduğundan tampon yerleştirmen söz konusu değildir. Zorlarsan zar zedelenebilir.

Ayda bir kez seks yapmak vajinayı daraltır mı?

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. Ben 28 yaşında 4 yıllık evli bir kadınım. Eşimin işinden dolayı ayda bir kez seks yapabiliyoruz. Sorunum, sek yaptığımız zaman genital bölgemde müthiş bir ağrı ve yanma olması. Bunun sebib ne olabilir? Acaba diyorum, uzun aralıklarla seks yapmamdan dolayı vajinamda bir daralma mı oldu?

CEVAP: Değerli okurum, normal ve doğal olan sorundan şikayet ediyorsun. Kadının cinsel organının iç bölümü ağzımızın içi gibi mukoza denilen ince hassas dokulardan yapılmıştır. Bu tıpkı birkaç ay yemek yemesek yediğimiz yemeğin tadını farklı almamız ya da yutkunurken karşılaşabileceğimiz sorunlar gibi vajinada da aynı şeyler olabilir. Ama en azından erkeğin ya da sen heyecanla ilk günün temposunu biraz hızlı değil de sakin ve yumuşak bir şekilde yaşarsanız sıkıntının sona ereceğini düşünüyorum.