Dr. Figen Ökten

Kendimi tatmin ettikten sonra pişman oluyorum!


12 Haziran 2017 09:40

SORU: 19 yaşında derslerinde başarılı bir öğrenciyim. Spor yapmayı seviyorum. Biraz sinirli ve hırçın bir yapım var. Çevremle çok fazla diyaloğum yok. Sorunum, kendimi tamin ettikten sonra pişmanlık duymam ve kendimden utanmam. Bun nasıl aşabilirim ve kendimi ne sıklıkla tatmin etmeliyim sizce?

CEVAP: Değerli küçüğüm, söylediklerin pek çok gencin durumunu yansıtıyor. Bu yaşlarda cinsellik dürtüsü daha belirgindir. Gençlik döneminde kendinin tamin etmek doğal, sağlıklı ve normal bir olaydır. Özellikle bu yaşlarda sık kendinin tatmin eden pek çok genç pişman olduğunu, üzüldüğünü ama kendine engel olamadığından söz eder. Bu konuda kendini engellemeye çalışmak sağlıklı değildir. Bunu yaptığında korkman, pişman olman, utanman çok gereksiz. Kendini tatmin etme sıklığı ile ilgili bir ölçü verilemez ama bu dönemde bunun sık yapılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Prezervatiflerde marka fark eder mi?

SORU: Ben prezervatifi biliyorum ama lateksin ne olduğunu bilmiyorum. Bir de prezervatifle ilişkiye girildiğinde hastalıktan korunma riskinin ne olduğunu merak ediyorum. Eğer bütün prezervatifler aynıysa marka fark eder mi?

CEVAP: Değerli okurum, lateks kauçuk ağacından elde edilen tamamen doğal bir maddedir. Prezervatif cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmada en etkili yoldur fakat %100 korunma sağlamaz. Ciltteki yaralar kan anne sütü gibi yollarla da hastalıklar bulaşabilir. Bütün prezervatifler aynı değildir. Farklı materyallerden üretilen prezervatifler de var. Üretim güvenliği dayanıklılık testi saklama koşulları ve laboratuar çalışmaları ürün tercihinde dikkate alınması gereken faktörlerdir.

Boşaldıktan sonra ereksiyon devam ediyor!

SORU: Merhaba doktor hanım, eşimle düzenli olarak ilişkiye giriyorum. Ancak boşaldıktan sonra ereksiyon halim bir süre daha devam ediyor. Acaba bu neden olur?

CEVAP: Değerli okurum, ne güzel işte, bu cinsel performansının iyi durumda olduğunu gösterir. Bu şekilde birkaç kere daha ilişkiye girebilirsin