Dr. Figen Ökten

Kasıklarımı kaşıdığımda kan toplanıyor...


16 Şubat 2017 00:01

SORU: Sevgili Figen Hanım. Ortalama 1 aydır kasıklarımda ve cinsel organımın çevresini daire şeklinde çeviren, her bir yönü ortalama 5 cm olan bir kızarıklık sorunum var. Kaşınma yapıyor ve kaşıdığımda sanki kan toplanıyor. Bu bir hastalık mıdır? Hangi doktor bakar?

CEVAP: Değerli okurum, anlatmış olduğun lezyonlar bir deri hastalığını düşündürüyor. Görmeden tanı koymak mümkün değil, bir dermatoloji uzmanına görünmelisin.

İdrarımı yaparken yanma ve birkaç damla kan geliyor

SORU: İdrarımı yapmadan önce beyaz bir sıvı geliyor ve yaparken çok yanma oluyor. Yaptıktan sonra ise 4 - 5 damla kan geliyor. Bu esnada yanma da oluyor. Sebebi ne olabilir?

CEVAP: Değerli okurum, yakınmaların idrar yolunda bir enfeksiyona işaret ediyor. Eğer korunmasız bir cinsel ilişki var ise, cinsel yolla bulaşan mikropların oluşturduğu ‘üretrit’ de olabilir. Bir an önce üroloji uzmanına görünmeni tavsiye ederim.

Rüyada yaptığım seksler çok gerçekçi!

SORU: Merhaba, ben 18 yaşındayım. Gece rüyamda yaşadığım cinsel ilişkiler bana çok gerçekçi geliyor. Ne yapıyorsam sanki normal hayattaki gibi hissedebiliyorum ve bunun sonucunda da meni geliyor. Sizce benim sorunum nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, bu gayet normal ve fizyolojik bir durum. Ergenlik dönemi başladıktan sonra oluşan meni salgısı meni keseleri içinde birikir, bir şekilde cinsel ilişki veya kendini tatmin ile boşalma olmaz ise bir süre sonra keselerde artan basınç etkisi ile büyük tuvalet yapma sırasında bir kısım salgı gelebilir veya gece rüyalanma yolu ile boşalma olur. Bu tamamen sağlıklı bir durum yani. Daha kontrollü bir şekilde boşalmayı tercih edersen, sana gün aşırı veya vücudunun ihtiyacına göre günde bir defa kendini tatmin etmeni öneririm. Kendini tatmin etmenin fazlası fiziki yorgunluk yaparak faaliyetlerini ve çalışmalarını olumsuz etkileyebilir.

Tampon zarımı bozdu mu acaba diye endişeliyim!

SORU: Ben 18 yaşındayım ve yaklaşık 12-13 yaşlarındayken bilinçsizce tampon kullandım ama sadece birkaç saniye. Bunu aileme bile söyleyemiyorum. Acaba kızlık zarıma zarar gelmiş midir? Her gece acı çekiyorum ve korkuyorum!

CEVAP: Değerli okurum, tampon kızlık zarından geçilip vaginanın içine konan bir tıbbi malzemedir. Değişik boyları vardır, bakirelerde kullanılabilen ufak tipler de piyasada mevcuttur. Zarda patolojik bir durum yoksa, bakirelerde kullanılabilen tampon özenle ittirildiğinde genelde zarda bir zarar söz konusu olmaz. Zar yırtılmış olsaydı, kanaman olurdu, çok muhtemelen bir problem yok. Kuşkularından kurtulmanın kesin yolu muayene olup durumu öğrenmektir.