Kaan Özbek

Okullar açıldı ama!

10 Eylül 2019 Salı 10:02 | Son Güncelleme: 10 Eylül 2019 Salı 10:02

MİNİ mini birler çalışkan ikiler, ortaokullular, liseliler ders başı yaptı. Sınıflarda heyecan, arkadaşlara kavuşma, yeni arkadaşlarla tanışma, temiz ve yeni okul giysileri, gıcır gıcır kalemler silgiler, defterler…
Bunları yazınca kendi okul yıllarıma dönüyorum. Ama ne güzeldi bizim zamanımız be!
Eğitim sistemi bugünkünden iyi değildi; ama kötü de değildi. Yaşım gereği baktığımda o günkü eğitim sisteminin mezunları bugün Türkiye’de pek çok önemli mevkiiyi yönetiyor.
Bir de bugüne bakıyorum. Gençler geleceğe karşı kaygılı. Okulları birer birer bitirip hayat atılma aşamasına geldiğinde eh büyük sorun ile yüz yüze geliyorlar: İşsizlik!
Hele ki gençlerimizi geleceğe hazırlama konusunda en büyük emeğin sahibi olan öğretmenler. 460 bin atanamayan öğretmen var ve Eğitim-Sen verilerine göre gelecek yıl bu sayı 1 milyonu bulacak!
Ne korkunç değil mi?
Diğer yandan eğitimdeki aksaklıklar demişken çocuklarımızın can güvenliği geliyor aklıma. Geçen yıl yaşananları anımsıyorum. Okullarda silahlar, bıçaklar konuşmuştu. Öğrenciler yaralanmıştı, öğrenciler ölmüştü.
Servisçilerin yaşattığı kanlı olaylar vardı.
Hem kazalar, hem de asayiş olayları.
Ne değişti peki?
Görüntüde değişen bir şey yok!
Allah bin beterinden korusun deyip çocuklarımızı Allah’a emanet ediyoruz o kadar. Sadece eğitimin konuşulduğu, sorunların birer birer çözüldüğü bir eğitim yılı olması dileğimle…