Dr. Figen Ökten

İlk gece kanama olduğunda ağrı da çeker miyim?


30 Mart 2017 09:09

SORU: İyi günler doktor hanım. Ben önümüzde Nisan ayında evlenecek bir genç kızım. Cinsellik ile ilgili hiçbir şey bilmiyorum. Hatta bu konu beni biraz ürkütüyor. Ancak asıl merak ettiğim konu kızlık zarı ile ilgili. Acaba ilk gece kanama ile birlikte ağrı da olur mu? Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Ayrıca kızlık zarı bozulmadan hamile kalınıyor mu? Bu konularda bene bilgilendirirseniz size minnettar olurum. Teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum, genellikle evlilikte ilk gecede cinsel birlikteliğe bağlı olarak hafif bir sancı ve az miktarda kanama olabilir. Ancak etli, kalın ve elastik kızlık zarlarında değişen fakat aşırı olmayan derecede ağrı çekilebilir, hiç kanama olmaksızın da birleşme olabilir. Kızlık zarı bozulmalarında tam bir bileşme ya da bacak arasına boşalma sonucu da vajene girebilecek spermlere bağlı olarak kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir.

Prezervatifi takana kadar yumuşuyorum!

SORU: Ben 26 yaşında bir erkeğim. Penisimle ilgili bir şey hariç, hiçbir problemim yok. Sorunum ise şöyle; cinsel ilişkiye girerken prezervatifi takma esnasında penisim ereksiyon halini kaybediyor, hemen yumuşuyor. Nedeni nedir? Acaba bende ereksiyon sorunu mu var?

CEVAP: Değerli okurum, senin yaşında bir hastalığa bağlı ereksiyon problemi olma olasılığı oldukça düşüktür. Prezervatifi takma esnasında konsantrasyonunu kaybediyor olabilirsin. Bu konuda partnerin sana yardımcı ve destek olabilir. Ancak durum yine de aynı şekilde devam ederse vakit kaybetmeden mutlaka bir üroloji uzmanına görün.

Stres, sadece peniste mi kaşıntı yapar?

SORU: Doktor hanım, benim sorunum, cinsel organımda kaşıntı var. Bir deri rahatsızlığı olabilir diye doktora gittim ancak stresten olduğu söylendi. Stres sadece bu bölgede mi kaşıntı yapar?

CEVAP: Değerli okurum, bu konuda yorum yapmam çok zor, bu bir deri hastalığı olabilir. Bu durum da benim branşım dışı olur. Bir Dermatoloji uzmanına görün.

Boşalırken karnıma yakın bir yere ağrı giriyor...

SORU: Doktor hanım, ben bir-iki haftadır kendimi tatmin ederken boşaldığımda karnıma yakın bir bölge de ağrıyor. Neden olabilir? 20 yaşındayım.

CEVAP: Değerli okurum, sadece bu bulgulara dayanarak bir şey söylemek zor. Yaşın bu kadar genç olmasaydı prostatit (prostat enfeksiyonu) düşünebilirdim. Eğer korunmasız bir cinsel ilişkiye girdiysen bu yakınmalar bir enfeksiyon nedeniyle oluşmuş olabilir. Bir üroloji uzmanına görünmende fayda var.