Dr. Figen Ökten

İlk birlikteliğimdi ama kanama olmadı!


20 Nisan 2017 09:44

SORU: Merhaba, ben erkek arkadaşımla birlikte oldum ama kızlık zarım kanamadı. İlk defa onunla oluyorum. Bu durum neden oldu?

CEVAP: Değerli okurum, ilk ilişkiyle birlikte yapısı ve şekli nedeniyle bazı kızlık zarlarında kanama olmaz. Bu oran yaklaşık % 25’tir. Eğer kızlık zarı etli, kalın ve elastiki ise ancak doğumla birlikte yırtılabilir. Bunu kesin olarak öğrenmek için bir jinekologa başvurman yerinde olur.

Sevişmelerimin yarım saat sürmesini istiyorum...

SORU: 30 yaşındayım. Erken boşalmayı önleyemiyorum. Oysa ben daha da devam etmek istiyorum. İstediğim şöyle yarım saat kadar sürmesi. Bunun için ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum, erken boşalma tedavisi için bir Psikiyatristten yardım alabilirsin. Bazı teknikler öğretilerek bu problem çözülür. Bir diğer tedavi alternatifi ilaç tedavisidir, bu konuda da bir Üroloji uzmanından yardım alabilirsin.

Sertleşme güçlüğü dışında büyük sorunlar olur mu?

SORU: İyi günler doktor hanım, 43 yaşında. 17 yıllık şeker hastasıyım. Tip 1 diyabet ve günde 4 kez insülin kullanıyorum. Şimdiye kadar damarlarda bir sorun görülmedi. Ancak son zamanlarda sertleşme güçlüğü başladı. Daha büyük sorunlar olur diye endişe ediyorum.

CEVAP: Değerli okurum, insüline bağımlı Tip 1 diyabetin var. Uzun dönemde sertleşme ile ilgili problemlerin olabilir. Böyle bir sorun başladı ise değerlendirmek gerekir. Öncelikle şekerinin dengede olması önemlidir. Eğer sertleşme kusurunun organik olduğu anlaşılırsa, senin sertleşmeni normal hale getirmek için ilaç tedavisi vermek gerekebilir.

Vakum veya hap penisimi büyütebilir mi acaba?

SORU: 28 yaşındayım. Penisimin boyu 9 santim. Sizce normal mi? Büyütücü vakum veya hap kullanmak istiyorum. Acaba büyür mü?

CEVAP: Sevgili okurum, penisinin boyuna (eğer şişman değilsen) evliliğini, cinselliğini idare edebilir diyor tıp bilimi. Ama bir başka şey daha söylüyor: Vakumla, ilaçlarla, haplarla, iğnelerle büyümüyor!

Seksten sonra makatımda ağrılar oluyor, neden acaba?

SORU: Merhaba Figen Hanım. Benim size bir sorum olacak. Cinsel ilişkiye girdikten sonra karın ve makat bölgemde ağrılar oluyor. Bu durum beni çok endişelendiriyor. Ne yapmam gerekiyor acaba?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişkide karna ve makata vuran ağrılar genellikle endometriozis ya da geçirilmiş enfeksiyon ve operasyon sonrası gelişen yapışıklıklara bağlıdır. Başvuracağın bir jinekolog durumu aydınlatacaktır.