Dr. Figen Ökten

İleride bende kanser gelişme riski olur mu?


17 Nisan 2017 08:03

SORU: Merhaba doktor hanım, ben 50 yaşındayım. 1 yıl önce kapalı prostat ameliyatı oldum. Sizin köşenizi takip ediyorum ve acaba ileride bende kanser gelişme riski olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, prostat büyümesi ameliyatlarında ister açık isterse kapalı olsun prostatın büyüyen kısmı alınır. Prostatın kendi dokusu vücutta kalır, buradan kanser gelişme riski vardır. Bu nedenle prostat operasyonu geçiren her erkeğin senede 1 kez prostat muayenesi ve PSA kan testini yaptırması gereklidir.

Kremler işe yarar mı?

SORU: Kolay gelsin Figen Hanım. 23 yaşında bir gencim. Erken boşalma sorunu yaşıyorum. Size sorum: Geciktirici kremler gerçekten işe yarar mı? Acele cevap yazarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum, erken boşalma aşırı haz ve heyecan nedeniyle boşalmanın kontrol edilememesidir. Lokal anestezik krem penis başının hissini azaltarak daha geç boşalmana yardımcı olur fakat bu tür ürünlerin yalnızca yardımcı ürünler olduğunu unutma ve sorunu tamamen ortadan kaldırmasını bekleme. Zira herkesin cinsel deneyimi aldığı haz ve heyecanı aynı değildir. Dolayısıyla geciktirme süresi de kişiden kişiye değişir. Ayrıca bu tür ürünlerin prezervatifsiz kullanılmaları halinde içerdeki lokal anestezik madde vajen tarafından emilerek kadının geç orgazmına neden olabilir.

Doğru sonuç için gebelik testi ne zaman yapılmalı?

SORU: Merhaba doktor hanım. Geçtiğimiz gün akşam üstü evde gebelik testi yaptık pozitif çıktı... Fakat daha sonra öğrendiğim kadarıyla bu gebelik testi sabah idrarı ile yapılmalıymış... Bu arada adet dönemim de geldi ama henüz başlamadı. Mide bulantısı var ama hamile miyim, değil miyim? Size sorum doğru sonuca varabilmek için gebelik testinin tam olarak ne zaman yapılması gerekiyor?

CEVAP: Değerli okurum, sabah taze idrar tercih edilirse de gebelik testi akşam üstü idrarında da pozitif çıkabilir. Önemli olan adetin hangi döneminde yapıldığıdır. Adet beklenen gün ya da bir sonrasında kanda yapılan gebelik testinde kesin gebelik tanısı konabilir. İdrarda gebelik tanısı konulması için ise testin adetin 4-5 gün gecikmesinden sonra yapıldığında tanı koydurucudur.

Hamile kalamıyorum...

SORU: İyi günler Figen hanım. Ben şimdiye kadar 4 kez kürtaj oldum. Ayrıca korunmak için de doğum kontrol hapı kullandım, yaşım 30 ve artık bebek istiyorum. Bir yıldır eşimle korunmuyoruz ama bir türlü hamile kalamıyorum. Acaba hamile kalamıyor olmamın nedeni kürtajlar olabilir mi? Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

CEVAP: Evet değerli okurum, nedeni kürtajlar olabilir, ancak bir kadın hastalıkları uzmanına giderek muayene olursan, sanadaha kesin bir cevap verebilir.