Dr. Figen Ökten

İdrar kaçırma problemi sadece bende mi var?


23 Mayıs 2017 10:27

SORU: Kolay gelsin sayın doktor hanım. Ben 45 yaşındayım. İki normal doğum yaptım. Son zamanlarda idrar kaçırma problemim oldu. Doktora gitmeye açıkçası utanıyorum. Acaba bu herkeste olan yaşa bağlı normal bir durum mu yoksa bende mi böyle açıkçası merak ediyorum. Bunun normal doğum yapan kadınlarda olabileceğini okumuştum ama bir tek buna mı bağlı?

CEVAP: Değerli okurum, genellikle kilolu bebek doğurmuşlarda, zor doğum sonrası veya çok sayıda doğum yapmış kişilerde idrar torbasının sarkması sonucu idrar kaçırma şikayeti sıklıkla gözleniyor. Bunun tedavisi mümkün, cerrahi olarak bu sarkmanın düzeltilmesi idrar kaçırmayı engeller. Ayrıca idrar kesesinin sinir uyarımında bir problem olup yine bu şikayete sebep olabilir, bunun çözümü ise ilaç tedavisi ile mümkün. Mutlaka bir jinekoloğa gidip muayene olman gerekiyor. Nedene yönelik tedavi ile bu şikayetinden kurtulabilirsin.

Neden erken boşalıyorum?

SORU: 23 yaşında bir gencim. Benim erken boşalma gibi bir sorunum var. Gerek kendimi tatmin ederken, gerekse sevgililerimle yaşadığım cinsel ilişkilerimde 2-3 dakika içinde boşalıyorum. Yazılarınızdan takip ettiğim kadarıyla bu psikolojik sebeplerden dolayı kaynaklanıyor. Ama bu sorunumu tetikleyecek bir psikolojik sorun içerisinde bulunmadığımdan eminim. Ayrıca boşalma sonrası bir pişmanlık duygusuna bürünüyorum. Bunun sebebi nedir?

CEVAP: Değerli okurum, erken boşalmada belirgin bir psikolojik sorun aramak yerine, performans kaygısı ve güven problemleri sorgulanmalıdır. İyi ve güçlü olma, partnerini memnun etme kaygısı, erken boşalmada genel bir sorundur. Cinsel tecrübesizlik ya da organik sebepler de erken boşalmaya neden olabilir. Bir üroloji uzmanına görünme de faydalı olabilir. Pişmanlık duygusunun varlığı, istenilen sonuca ulaşamamanın verdiği sıkıntının bir ifadesidir. Erken boşalma ile direkt ilişkili görülmelidir.

Normal ilişkiden değil fantezilerden hoşlanıyorum

SORU: Ben 18 yıllık evli bir kadınım. Ama sekse hiç doyamıyorum. Yani isteğim çok aşırı. Ama normal ilişkiden değil de, fantezilerden hoşlanıyorum. Bu durum evliliğime zarar verir mi?

CEVAP: Değerli okurum, daha evvel okurlarıma bir çok defa izah ettiğim gibi, zararlı ve zararsız fanteziler vardır. Zararsız fanteziler, eşler arasında ortak olarak kabul edilmelidir. Tek taraflı düşünülüp uygulanırsa, karşı tarafı cinsellikten soğutabildiği gibi, tek taraflı fantezi uzun süre uygulanırsa, psikolojik defekt de meydana getirir.