Dr. Figen Ökten

Hormon ilaçlarını uzun süre kullanmak zarar verir mi?


21 Haziran 2017 02:40

SORU: Yaklaşık 2 yıldır, progesteron takviye ilacı ve bir de buna ek olarak prolaktin düşürücü ilaç kullanıyorum. Soruma gelince, durumum süreklilik gösterdiği için daha ne kadar bu ilaçları kullanacağımı bilmiyorum. Bunlar hormon ilaçları olduğu için bu kadar uzun süre kullanmamın sakıncası olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, sorunun devam ettiği sürece hormon, kan biyokimyası, karaciğer böbrek fonksiyon testleri, kalp ve damar sistemi değerlendirilerek takip edilebilir.

İdrar kaçırıyorum!

SORU: Kolay gelsin sayın doktor hanım. Ben 45 yaşındayım. İki normal doğum yaptım. Son zamanlarda idrar kaçırma problemim oldu. Doktora gitmeye açıkçası utanıyorum. Acaba bu herkeste olan yaşa bağlı normal bir durum mu yoksa bende mi böyle açıkçası merak ediyorum. Bunun normal doğum yapan kadınlarda olabileceğini okumuştum ama bir tek buna mı bağlı? Teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum, genellikle kilolu bebek doğurmuşlarda, zor doğum sonrası veya çok sayıda doğum yapmış kişilerde idrar torbasının sarkması sonucu idrar kaçırma şikayeti sıklıkla gözleniyor. Bunun tedavisi mümkün, cerrahi olarak bu sarkmanın düzeltilmesi idrar kaçırmayı engeller. Ayrıca idrar kesesinin sinir uyarımında bir problem olup yine bu şikayete sebep olabilir, bunun çözümü ise ilaç tedavisi ile mümkün. Mutlaka bir jinekoloğa gidip muayene olman gerekiyor. Nedene yönelik tedavi ile bu şikayetinden kurtulabilirsin.

Kasıklarımda kızarıklık oluştu, kan toplanıyor...

SORU: Sevgili Figen Hanım. Ortalama 1 aydır kasıklarımda ve cinsel organımın çevresini daire şeklinde çeviren, her bir yönü ortalama 5 cm olan bir kızarıklık sorunum var. Kaşınma yapıyor ve kaşıdığımda sanki kan toplanıyor. Bu bir hastalık mıdır? Hangi doktorun alanına girer?

CEVAP: Değerli okurum, anlatmış olduğun lezyonlar bir deri hastalığını düşündürüyor. Görmeden tanı koymak mümkün değil, bir dermatoloji (Deri hastalıkları) uzmanına görünmelisin.

Tampon zarar verir mi?

SORU: İyi günler Figen hanım. Kızlık zarı delinmeden de hamile kalmak mümkün mü? Erkek arkadaşımla tam bir ilişki yaşamadık ama yine de korkuyorum. Bir de tampon kullanmak istiyorum ama kızlık zarına zarar verir mi acaba? Şimdiden teşekkürler...

CEVAP: Değerli okurum, düzenli adet gören ve yumurtlama olan genç bir hanım tam bir birleşme olmaksızın da gebe kalabilir. Boşalma öncesi penisten gelen sıvıda bile bir miktar canlı sperm bulunabilir. Yalnızca penisin sürtünmesi ile akacak sıvı vaginaya dışarıdan ulaşıp gebe kalma nedeni olabilir. Kızlık zarı vajenin hemen girişinde olduğundan tampon yerleştirmen söz konusu değildir. Zorlarsan zar zedelenebilir.