Dr. Figen Ökten

Hiç doğum yapmamış biri spiral kullanabilir mi?


03 Nisan 2017 09:13

SORU: İyi günler doktor hanım. iki yıllık evliyim, hiç doğum yapmadım. Doğum kontrolü için spiral kullanabilir miyim?

CEVAP: Değerli okurum, doğum yapmamış kadınlarda ilk tercih olmasa da, gerekli kontrol sonrasında RİA (Rahim İçi Araç-Spiral) taktırabilirsin. Muayene olurken Pap Smear testini yaptırmayı unutma.

Haftada 3-4 kez kendimi tatmin ediyorum...

SORU: 28 yaşında bekar bir erkeğim. Haftada 3-4 kez kendimi tatmin ediyorum. Bunun bana bir zararı olur mu?

CEVAP: Sadece yorgunluk yapar sevgili okurum. Ancak senin yaşındaki birinin cinsel hayatının tamamını kendini tatmin oluşturuyorsa, bu normal bir durum değil. En kısa zamanda sosyal yaşama daha fazla katılmanı, bir partner veya bir eş bulmanı öneririm sana.

Çok ilişkiye girmediğim için mi erken boşalıyorum?

SORU: Figen Hanım. 27 yaşındayım. 3-4 haftada bir ilişkiye giriyorum. Ama erken boşalıyorum. Seyrek boşalma erken boşalmamın nedeni olabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, direk bir ilişki olmamakla beraber, düzenli cinsel ilişkileri olmayan kişilerin, ilişki esnasında erken boşalma problemi ile karşılaşması daha sık rastlanan bir durum olabilir. Ancak her durumda erken boşalmayı tedavi etmek gerekir.

Onunla her gün seks istemem normal değil mi?

SORU: Kolay gelsin doktor hanım, 28 yaşındayım. 5 aydır bir kız arkadaşım var. Onunla çok mutluyum. Benim sorunum her gün ilişkiye girmek istemem. Bu anormal bir durum mu?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişkinin sık ya da az olması tamamen kişilere bağlıdır. Normal bir sayı yoktur. Az veya çok yapılması sağlığı etkilemez. İki taraf da, aynı zamanda cinsel olarak hazır oluyorsa ve bundan zevk alınıyorsa, bunun sayısının ya da sıklığının bir anlamı olmaz.

Kürtaj sonrası bir daha ne zaman hamilelik olur?

SORU: Kolay gelsin Figen Hanım. Ben bir süre önce henüz istemediğim için kürtaj oldum. Kürtaj sonrası yeniden hamile kalmak için ne kadar beklemek gerekir?

CEVAP: Değerli okurum, burada önemli olan kürtajın sebebidir. Eğer kürtaj olma sebebin tıbbi ya da jinekolojik bir soruna bağlı değilse, kürtaj esnasında ve sonrasında kürtaja bağlı bir sorun yaşamadıysan, yeni bir gebelik için beklemene gerek yok. Eğer böyle bir durum varsa en az altı ay beklemeni ve kürtaj nedenleri için tedavi olmanı öneririm