Dr. Figen Ökten

‘Heyecana dayanılamaz’ deyip gözümü korkuttular


08 Haziran 2017 11:22

SORU: Kolay gelsin Figen hanım. 7 yıldır kalp ve damar hastasıyım. Yaşım 49. Hastalığım öncesi düzenli bir cinsel hayatım olmasına rağmen şimdi ayda 1 veya bazen 2 ancak olabilmekte. Bu rahatsızlığı yaşayan farklı arkadaşlarım da heyecana dayanılamaz diyerek gözümü korkutuyorlar. Kalp hastalığı cinselliği ne şekilde ve ne kadar etkiler?

CEVAP: Değerli okurum, kalp ve damar hastalığı şiddetine göre kişinin efor sarf etmesini kısıtlayan bir durumdur. Cinsel ilişki sırasında da belli bir oranda efor harcanacağı için senin efor kapasitenin bilinmesi gerekir. Aslında cinsel aktivite sırasında kalp krizi geçirilebileceğine dair yaygın bir korku olmakla birlikte bu risk azdır. Bu konuda tedavini yürüten doktorundan ayrıntılı bilgi alman seni rahatlatacaktır.

Başkasını düşlemezsem sertleşemiyorum!

SORU: 42 yaşındayım. Uzun zamandır cinsellik yaşarken başkalarını düşünüyorum. Eşimle beraberken başkalarını düşündüğümden onu aldatmış gibi kendimi hissediyorum ancak bunu yapmadığım zamanda ereksiyon olmuyor! Bu durum bazı sorunların olduğunu mu gösterir?

CEVAP: Cinsellik yaşam gibi yenilenmek ister, heyecan ister, güven ister değerli okurum. Tüm bunlar için biraz çocuk olmak, biraz olgun olmak biraz yaratıcılık ve kendini sevmek gerekir. Senin de sahip olduğun bu parçaları bir araya getirme zamanın gelmiş. Eşini sevdiğin ve değer verdiğin belli. Hadi şimdi biraz hareket zamanı. Değişim seni bekliyor. Kendini ve eşinle birlikteliğini yenile.

Bu yaştan sonra yanlış yapmak istemiyorum ama...

SORU: Selamlar Figen Hanım. Ben 55 yaşında emekli bir memurum. 2 çocuk 4 torun sahibiyim. Gençlik yıllarımda uzun bi süre büyük bir aşk yaşayıp ayrıldığım eski flörtümle karşılaştım. Aradan geçen bunca yıl sonrasında bile kalbim yerinden fırlayacak gibi oldu. Yalnız yaşadığını söyledi ve beni evine davet etti. Yanlış yapmak istemiyorum ama sadece konuşmak istiyorum. Bunu başarmam için ne önerebilirsiniz?

CEVAP: Değerli okurum, eşinin sağ olup olmadığı konusunda bir bilgi yazmamışsın. Bu nedenle vereceğim cevap senin için sağlıklı olmayabilir. Sadece konuşmak istiyorsan bunu onun evinde değil herhangi bir dış mekanda yapabilirsiniz. Eski bir arkadaş sohbeti şeklinde bir iletişim seni zor durumda bırakmayacaktır.