Dr. Figen Ökten

Her kızlık zarından kan gelmeli mi?


24 Mayıs 2017 10:12

SORU: Ben 20 yaşındayım. 1 sene önce ilk cinsel deneyimimi yaşadım. Fakat kanama olmadı. Gittiğim doktor zarımın yırtıldığını söyledi. Size sorum şu; her kızlık zarından kan gelmeli mi?

CEVAP: Değerli okurum, her kızlık zarı kanamaz, esnek olabilir. Vajinal kasların kasılıp gevşemesi kızlık zarını esnetmiş olabilir. Ya da hep bu şekilde bir zara sahip olmuş olabilirsin.

Kist ağrı yapar mı?

SORU: Sayın Figen hanım, daha önceleri adet döneminde hiç ağrım olmuyordu ama son 3 aydır ağrım var. Sorun ne olabilir? Ben 30 yaşında ve evliyim... Üşütmeye bağlı mı diye düşünüyorum... Acaba kist olabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, kist, enfeksiyon, endometriosiz veya miyom varlığında ağrılı adet görülebilir.

Boşaldıktan sonra yorgun hissediyorum...

SORU: Merhabalar doktor hanım, boşaldıktan sonra kendimi aşırı derecede yorgun hissediyorum o gün ve bir sonraki gün yaptığım işlerde konsantrasyon zorluğu çekiyorum, bu durum beni epeyce rahatsız ediyor. Sizce sorun ne olabilir?

CEVAP: Değerli okurum, boşalma sonrası yorgunluk herhangi organik bir hastalığın bulgusu değil. Büyük olasılıkla psikolojik bir durum olduğunu düşünüyorum. Bir psikoloğa görünmende fayda var.

Kirli sarı renkteki meni gonore belirtisi olur mu?

SORU: İyi günler Figen hanım, 3 gün kadar ara ile boşaldığımda meni kirli sarı renkte ve koyu yoğun geliyor. Bundan 2 yıl önce gonore yakalanmıştım. Hastalık belirtisi olabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, meni de renk değişikliği genellikle enfeksiyona işaret eder. Daha önceki geçirmiş olduğun gonore enfeksiyonu yeterli tedavi edilmemiş ise prostat da bir enfeksiyon olabilir. Dolayısı ile Üroloji uzmanı tarafından muayene ve spermiogram testleri yapmak gerekli.

3 aydır adet görmüyorum

SORU: Merhaba Figen hanım, ben 22 yaşındayım. Henüz evli değilim. 3 aydır adet kanamam yok. Ancak cinsel birlikteliğim olmadığı için hamile olmadığımı da biliyorum. Sizce erken menopoz olabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, genç ve daha önce adet görmekteyken adeti bozulan kadınlarda sıklıkla over kistleri ya da daha özgün bir tablo olan polikistik sendrom düşünülmelidir. Aydınlatıcı olarak yapılacak hormon değerlendirmesi ayrıca erken menopoz olasılığından uzaklaşmak için yeterli olacaktır.