Dr. Figen Ökten

Hamile kalabilmek için pozisyonun önemi var mı?


31 Mart 2017 15:59

Yumurtlama günümü nasıl bileceğim?

SORU: Figen hanım, yumurtlama tarihi her kadında aynı mıdır? Biz eşimle bebek sahibi olmak istiyoruz 31 günde bir adet oluyorum. Yumurtlama günü mü nasıl bileceğim?

CEVAP: Değerli okurum, yumurtlama tarihi her kadında farklılık gösterir. Ultrason ve hormon izlemeleriyle yumurtladığı saptanan kişilerde adet tarihinden iki hafta geri gidildiğinde-ki bu sabittir- kesin yumurtlama günü belirlenmiş olur. Adet süresini yumurtlayan bir kadında 28 +- 7 gün olarak belirtmek mümkün olabilir. Eğer düzenli adet görüyorsan birkaç ay her ay adet gördüğün tarihi yazarak 2 hafta geri gitmek suretiyle yumurtlama gününü saptaman mümkün.

Hamile kalabilmek için pozisyonun önemi var mı?

SORU: ‘Kadının üstte olduğu pozisyonlarda bebek sahibi olma şansı düşer’ diye bir yazı okumuytum. Gerçekten böyle birşey var mıdır? Yani pozisyonun önemi var mıdır? Bir de birleşme sonrasında hemen kalkmayın, biraz sırt üstü uzanın deniyor... Bu da doğru mu?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişkide pozisyonun fazla bir önemi yoktur. Spermler vajina içerisine boşaldıktan sonra sperm hareket ve sayısında bir problem veya tüplerde bir tıkanıklık olmadığı sürece yumurtaya ulaşacaklardır. Bir süre yatmanın faydası olabilir.

Vücut temizleyiciler sarı akıntıya neden olur mu?

SORU: Doktor hanım. Ben 30 yaşında bir bayanım. Bir süredir hafif sarı renkte, kokusuz bir akıntım oluyor. AAcaba bu enfeksiyona işaret midir? Bir de daha önce bir vücut temizleyicisi kullanıyordum ve vajina temizliğinde de kullanmıştım. Acaba bunun da etkisi var mıdır?

CEVAP: Değerli okurum, bahsettiğin akıntı bulanık ve kötü kokulu olmadığı için vaginanın doğal salgısı da olabilir. Vagina temizliğinde kullandığın kimyasal ajanın tahrişine de bağlı olabilir. Bu nedenle bir jinekoloğa görünüp akıntıdan alınacak örnek mikrobiyolojik incelenip buna göre tedavinin düzenlenmesi yerinde olur.

Yumurta uyarıcı ilaçlar hakkında bilgi verir misiniz?

SORU: Doktor hanım. Ben 25 yaşında evlibir bayanım. Yumurtalıkları uyarıcı ilaçlar hakkında bilgi verir misiniz? Teşekkürler...

CEVAP: Değerli okurum, normalde bir yumurta oluşturması gereken yumurtalıkların birden çok yumurtası olması ya da hiç yumurtlaması yoksa uygulanır. Gebelik oranını arttırdığı gibi çoğul gebelik ve düşük olasılığını da arttıracaktır. Bu nedenle ya hiç yumurta üretmeyen kadınlarda zorunlu olarak ya da yardımla üreme yöntemlerinden (aşılama, tüp bebek vs.) uygulanması gereken kadınlara verilebilir.