Erkan Özmen

Gruptan çıkmak hayal oldu

08 Kasım 2019 Cuma 10:13 | Son Güncelleme: 08 Kasım 2019 Cuma 10:13

Burak Yılmaz, Atiba, Gökhan Gönül, N’Koudou, Diaby ve Ruiz gibi as oyuncularını İstanbul’da bırakan Beşiktaşım Avrupa kupaları K grubunda bu gece Portekiz’de Braga karşısına, hasta olan teknik Direktör Abdullah Avcı olmaksızın çıkıyor.

Düne dönelim, Beşiktaş kafilesi Portekiz’e gitmeden önce başkan Ahmet Nur Çebi Beşiktaşlı oyuncular birlikte sabah kahvaltısı yaptı. Başkan Çebi, bu kahvaltıda yaptığı konuşma ile bir psikolog gibi oyuncularına terapi uyguladı.
undefined

Çebi; “Sizlerle Portekiz’e gelemeyeceğim için üzgünüm. Sizler Beşiktaşlı futbolcular olarak yarın Türkiye’yi temsil edeceksiniz, çocuklar lütfen sahada işlerinizi iyi yapın, bir galibiyet ile geri dönerseniz guruplara kalma şansımız olur” diyerek motive etmesi sevindiriciydi.

Burak Yılmaz, Atiba, Gökhan Gönül, N’Koudou, Diaby ve Ruiz gibi as oyuncuların dan mahrum olması tabii ki bizim için bir dezavantajdı. Ama sahaya çıkan 11 de yer alan Vida, Caner, Lens, Roco, Oğuzhan, Taylor Boyd, Güven, Umut da Beşiktaş’ın önemli isimlerinden diye düşünüyorum. Bu oyuncularında İstanbul’da kalanlardan pek farkları yok.

Hadi bakalım Kara Kartalım göster kendini bu maçı alalım diyoruz, İki takımda maça kontrollü olarak başladılar. Orta alanda genç Kartal Yılmaz ve Oğuzhan rakip takım golcüleri Paulinho ve Geleno kontrol edemediler, adam kaçırdılar. Portekizliler savunmamızın arkasına attıkları her top kalemizde tehlike yarattı.

Köşe vuruşundan gelen topu ilk olarak savunma oyuncularının uzaklaştırması gerekir. Rakip forvete kafa vuruşu yaptırılmaz. Ama ne Necip nede Vida kornerden gelen bu topu alamadılar. Doğan karambolden faydalanan Paulinho kafa ile topu Karius’un uzanamayacağı köşeye gönderdi. Taylor Boyd’un güzel golü ile beraberliğe sevindik, ama sevincimiz uzun sürmedi. İkinci golü yedik.

Beşiktaş’ta Necip ve Lens’in sert futbolundan hep korkmuşumdur. Bu iki futbolcumuz her an sarı veya kırmızı kart görebilirler derken Lens kırmızı kartla saha dışında kaldı. Bu kez hakem Mazelka’nın Lens’e gösterdiği karta hiçte adil değildi. İkinci yarı Braga savunma güvenliğini ön plana alarak oyuna başladı geri dörtlü savunmaya çakılmış gibi oynadı. Kontrataklarla gol aramaya çalıştılar.

İlk kez Beşiktaş ilk11 de yer alan genç Kartal Yılmaz’ı beğendim. İlerisi için ümit verici. Taylor Boyd çok çalıştı ve bir gol atarak takımına katkı sağladı. Kalecimiz Karius 3 gol yemesine rağmen başarılıydı en az iki yüzde yüzlü golle izin vermedi. Sağdan ve soldan ortalar gelmeyince ne yapsın Umut evladım ortalarda dolaştı durdu. Yardımcı teknik direktör Recep Uçar hangi taktikle takımı oynattığını anlayamadım.

Oyuncu değişiklikleri de pek işe yaramadı Kara Kartalların guruplardan çıkma hayalleri sona erdi.