Dr. Figen Ökten

Gelmeyen sıvı seviştiğimde geliyor!

23 Temmuz 2019 Salı 14:42 | Son Güncelleme: 23 Temmuz 2019 Salı 14:43

SORU: Seviştiğimde ya da aşırı tahrik olduğumda penisimden bir kaç damla şeffaf sıvı geliyor. Bunun dışında normal zamanlarda akıntı olmuyor. Açıklarsanız sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, cinsel uyarı ile idrar kanalı içinde bulunan bezlerden bir sıvı salgılanır. Bu her erkekte olan doğal bir olaydır. İlişki sırasında kayganlığı sağlama görevi görür. Bir hastalık belirtisi değildir, endişelenme. Ancak bunun dışında olan akıntılar cinsel yolla bulaşan hastalıkları düşündürür.

İlk birlikteliğimdi ama kanama olmadı!

SORU: Ben erkek arkadaşımla birlikte oldum ama kızlık zarım kanamadı. İlk defa onunla oluyorum. Bu durum neden oldu? CEVAP: Değerli okurum, ilk ilişkiyle birlikte yapısı ve şekli nedeniyle bazı kızlık zarlarında kanama olmaz. Bu oran yaklaşık % 25’tir. Eğer kızlık zarı etli, kalın ve elastiki ise ancak doğumla birlikte yırtılabilir. Bunu kesin olarak öğrenmek için bir jinekologa başvurman yerinde olur.

Penisimden kan geldi!

SORU: Kız arkadaşımla ilişkiye girdikten bir süre sonra penisimden idrar sonrası kan gelmeye başladı. Nasıl bir tedavi öneriyorsunuz?

CEVAP: Değerli okurum, ilişki sonrası idrarın sonundan kan gelmesi, üst üste ilişkiye girmen nedeniyle tahrişe bağlı olabilir. Ancak idrarda kanama var ise bunun mutlaka araştırılması gerekir. Üroloji uzmanına danışmanı öneriyorum.

Uzun sürmesini istiyorum

SORU: 30 yaşındayım. Erken boşalmayı önleyemiyorum. Oysa ben daha da uzun sürmesini istiyorum... Bunun için ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, erken boşalma tedavisi için bir Psikiyatristten yardım alabilirsin. Bazı teknikler öğretilerek bu problem çözülür. Bir diğer tedavi alternatifi ilaç tedavisidir, bu konuda da bir Üroloji uzmanından yardım alabilirsin.

Test ne zaman yapılmalı?

SORU: Merhaba doktor hanım. Geçtiğimiz gün akşam üstü evde gebelik testi yaptık pozitif çıktı... Fakat daha sonra öğrendiğim kadarıyla bu gebelik testi sabah idrarı ile yapılmalıymış... Bu arada adet dönemim de geldi ama henüz başlamadı. Mide bulantısı var ama hamile miyim, değil miyim? Size sorum doğru sonuca varabilmek için gebelik testinin tam olarak ne zaman yapılması gerekiyor?

CEVAP: Değerli okurum, sabah taze idrar tercih edilirse de gebelik testi akşam üstü idrarında da pozitif çıkabilir. Önemli olan adetin hangi döneminde yapıldığıdır. Adet beklenen gün ya da bir sonrasında kanda yapılan gebelik testinde (BetaHCG) kesin gebelik tanısı konabilir. İdrarda gebelik tanısı konulması için ise testin adetin 4-5 gün gecikmesinden sonra yapıldığında tanı koydurucudur.

Sağ testisim büyüdü!

SORU: Merhaba, benim sorunum testislerimden birinde (sağdakinde) önemli bir büyüme var ve sert. Soldaki oldukça küçükken, sağdaki son bir-iki aydır oldukça büyüdü. Bunun nedeni ne olabilir? Testis kanseri olabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, her erkek zaman zaman kendi testislerini elle kontrol etmelidir. Skrotumda olan şişlikler farklıdır (örneğin hidrosel; su toplanması olabilir), Testiste saptanan sertlikler çok önemlidir, aksi ispat edilene kadar tümör kabul edilir. Hemen vakit kaybetmeden bir Üroloji uzmanına muayene ol.