Dr. Figen Ökten

Gece gündüz seks yapmak psikolojisini düzeltiyormuş!


09 Mayıs 2017 09:39

SORU: Doktor hanım, 2 yıldır evli bir erkeğim. İşim evimin alt katında. Benim şikayetim eşimin, gece beraber olsak da, eve her gittiğimde seks istemesi. Sık sık cinsel ilişkiye girmenin psikolojisini olumlu yönde etkilediğini söylüyor. Siz ne dersiniz acaba?

CEVAP: Pek yanıldığını söyleyemem değerli okurum, ancak cinsellik karşılıklı uyum içinde olduğunda yani, istek sıklığı benzerse. Cinsel ilişki ile beraber beyinde endorfin salınmakta, bu hormonda tüm vücutta rahatlama, gevşeme hatta acı eşiğinde yükselme bile olmaktadır. Eşinin de bunu fark ettiği ortada, ancak tek mutluluk kaynağı olarak cinselliği tespit etmek daha sonra başka sorunları çağırabilir.

Libidom azaldı, bebek sahibi olabilir miyim?

SORU: 2.5 yıllık evliyim. Daha önceden uzun süre mide ilacı ve antibiyotik kullandım. Belki bu yüzden libido azalması oldu. Libido artışı için ne önerirsiniz? Çocuk sahibi olabilir miyim?

CEVAP: Libidon düşük olsa bile ereksiyonun normal ise ve cinsel ilişkiye girebiliyorsan doğal yollarla çocuğun olabilir. Ayrıca sperm analiziniz de normal, eşinin bir kadın-doğum uzmanına muayene olması gerekir.

Eşimden tiksiniyorum!

SORU: 38 yaşında bir bayanım. Eşim temizliğine hiç dikkat etmiyor. Çok sık banyo yapmıyor, dişlerini fırçalamıyor. Ben de doğal olarak tiksiniyorum. Acaba bu durumu nasıl düzeltebilirim?

CEVAP: Değerli okurum, cinsellikte yaşanan sorunlardan biri de aile içi iletişim problemleridir. İletişim de en önemli faktörlerden biri; açık ve net bir şekilde beklentilerin ifade edilmesidir. Cinsellikte yaşanan problemleri eşlerden birinin problemi olarak algılamamak, problemlerin çözülmesinde ilk adımdır.

Bir dakika sonra bitiyor!

SORU: İlişkiye başladıktan yaklaşık 1 dakika sonra boşalıyorum. Bu sorunum nasıl düzelebilir? Bilgi verirseniz çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, cinsel birleşme gerçekleştikten sonra, her iki tarafı da tatmin edecek makul süre geçmeden erkeğin boşalarak cinsel organının gevşemesi ve cinsel ilişkinin zamansız olarak sonlanması halinde, buna erken boşalma denir. Pratikte bu, duhulden sonra ilişkiyi aktif olarak en az 3-5 dakika sürdürebilmek anlamına gelir. Önemli olan partnerlerin uyumudur. Bazı çiftler diğerlerine göre çok daha kısa sürede beraberce orgazm olurken, bazıları da bu süre belirgin şekilde uzayabilir. Fazla uzayan bir cinsel ilişkiden fiziksel olarak rahatsız olmaları da mümkündür