Şevket Arslan

Galatasaray'ın kaybolan evrakları hangileri?


11 Mart 2018 10:48

Galatasaray başkanı Mustafa Cengiz'in yaptığı ''kaybolan evraklar var'' açıklaması kafaları oldukça karıştırdı.

UEFA’da yapılan görüşme öncesinde Mustafa Cengiz’in yaptığı, ''Kulüpte her şey kayıt altında olacak. Çünkü yakın zamanda evraklar kayboldu. Böyle bir durum yaşanmaması için Galatasaray’ın kozmik odasını kuracağız'' açıklaması kafaları karıştırdı.

Camiada merak edilen kaybedilen evrakların hangileri olduğu... ortaya atılan iddialar ise 4 madde üzerinde yoğunlaşmış durumda.

1- Dursun Özbek’in kasasında sakladığı iddia edilen İngiliz Mishcon de Reya Denetmenlik Firması tarafından hazırlanan kulübün 10 yıllık tüm hesaplarının incelendiği raporun bazı evrakları.

2- Ünal Aysal döneminde yaptırıldığı iddia edilen Fraud Audit (Sportif AŞ’deki yıllık gelirlerin yüzde 10’un altındaki bir kısmın şirket içinde yaşanan hileye maruz kalarak kaybedilmesi) araştırması ile ilgili raporun evrakları.

3- Mishcon de Reya tarafından sunulan raporda yer alan hile denetimi, hile araştırmacılığı, iç kontrol, iç denetim, kurumsal yönetim, bilirkişilik ve uzman şahitlik konularında hizmet alınması tavsiyesinin yer aldığı raporun evrakları.

4- Son dönemde yapılan bazı transferler sırasında satıcı (Sao Paulo, Dinamo Kiev...) ve alıcı (Leipzig ve Stoke City) kulüp, futbolcular, futbolcuların menajerleri arasında yapılan özel sözleşmelerin evrakları.

CFCB'den Cengiz'e: Ligin Avrupa'nın yaşlısı

Galatasaray, UEFA’da ceza almamak için ter döktü... sorulan soruların başında ceza aldıktan sonra A takıma alt yapıdan kaç tane gencin getirildiği oldu. Mustafa Cengiz’in sadece Galatasaray’ı değil, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı da savunduğu o toplantıda 0 cevabını alan CFCB kontra yaptı. Spor Toto Süper Lig'in  28.79 yaş ortalaması ile Avrupa’nın en yaşlı ligine sahip olduğunu söyledi. Türk takımlarının sadece transfer yaparak ayakta kalmaya çalışarak büyük risk aldıklarının altı çizildi.