Serkan Bayar

Galatasaray için kritik bir süreç başlıyor


05 Eylül 2018 10:54

29 Eylül 2018! G.Saraylılar bu tarihi bir yere not etsin! Çünkü bu tarih bana göre G.Saray’ın yabancılara satışı için “başlangıç” tarihi kabul edilecek.

O tarihte yapılacak olağanüstü genel kurulda Mustafa Cengiz, üyelerden çok kritik taleplerde bulunacak. İsteyecek de isteyecek…

* Kur dalgalanması yüzünden bütçe revizyonu isteyecek.
* Kısa vadeli borçlarda yaşanan sıkışıklığı aşmak için borçlanma yetkisi isteyecek.
* Tasarruf yetkisi isteyecek.
* Bir kez daha bedelli sermaye artırımı yapılabilmesi için izin isteyecek.
* Elde kalan son gayrimenkullerinde satılması için izin isteyecek.
* Kemerburgaz’da yapılacak tesislerde sponsorluk anlaşmaları için yetki isteyecek.
* TT Stadı’nın yanına yapılması düşünülen spor salonuyla ilgili izin isteyecek…

Ama bunların hepsinden daha önemlisi;
Çoğunluk hissesi muhafaza edilmek kaydıyla şirket hisseleri üzerinde yetki isteyecek. En kritik madde de bu bence. Çünkü bu maddeye onay çıkarsa Mustafa Cengiz’in eline hisse satışı yapmak için yetki geçecek. En son geçen yıl Mayıs ayında 504 bin 196 adet pay yani yüzde 2,3294’lük hisse satıldı. Bu satıştan sonra kulübün elinde yüzde 66,424’lük hisse kaldı.
Yönetim ne kadar hisse satacak?.. yüzde 2, yüzde 4 yüzde 6?.. ya da daha fazlasını… olağan üstü kongre kararıyla ilgili KAP’a yapılan açıklamada, "çoğunluk hissesi muhafaza edilmek kaydıyla şirket hisseleri üzerinde yetki istenecek” maddesi benim zihnimi bulandırdı. Aklıma “yüzde 10’un üzerinde bir satış olur mu?” sorusu geldi…

Küçük bir araştırma yapınca durumun hiç de “G.Saray satılamaz” durumunda olmadığını gördüm.  Sarı-kırmızılı kulübün toplam halka arzda olan hisselerinin 13.9’luk kısmı Amerikalı Morgan Stanley Dean Bitter Investments’in elinde. Diğer 12.8’lik hissesi ise İngiliz Genesis, 8.3’lük hissesi de Bear Stearns’da. Yani biri Amerikalı, ikisi İngiliz üç şirket G.Saray’ın halka arzda olan hisselerinin net yüzde 35’ine sahip.  Yani G.Saray’ın yüzde 33’ününün yüzde 35’i. Kabaca yüzde 10’u.

Amaaan bende! Yüzde 10 için mi yaygara koparıyorum?

Evet! Bunun için! Şeytan’ın Avukatı olayım! İçinize kurt düşüreyim o zaman biraz. Bu üç şirket yeni satışa da katılıyor. Hatta kendileri ile bağlantılı olan firmaları üzerinden de dikkat çekmemek için hisse topluyor. Yine de ellerinde çok düşük oranda hisse olacak. Ama bedelli sermaye artışı ve hisse satışı yüzünden G.Saray hisseleri bir düşüş daha yaşayacak. Aynı üç şirket bu kez borsada küçük yatırımcının elindeki hisseleri de toplamaya başlayacak. Yüzde 40’a yakın hissesi dışarıda olan G.Saray’ın yüzde 25’ine sahip olacak.  

Şu ana kadar Galatasaray hisselerine nominal olarak 45 milyar 373 milyon TL’lik yatırım yapan Amerikalı Morgan Stanley Dean Witter Investments, 41 milyar 576 milyon TL’lik nominal yatırım yapan İngiliz Genesis ve 27 milyar 110 milyon TL’lik nominal yatırım yapan Bear Stearns; bu paraları sürekli zarar eden bir hisse senedine neden aktarıyor?.. Bahsettiğim rakam toplamda 114 milyar 59 milyon TL. İçinize kurt düştü mü? Düşmediyse hepsinin fanatik G.Saraylı olduğunu, geceleri uyudukları yorganlarının sarı-kırmızı aslan logolu olduğuna inanmaya devam edin.

loading...