Şevket Arslan

Fransızlar olayları Çarşı'nın üzerine yıkmaya çalışıyor


17 Nisan 2017 13:57

Fransızlar çıkan olaylara siyaseti karıştırmaya çalışıyor... özellikle olayları çıkaran Türk taraftarlar hakkında yapılan haberlerde tüm sorumluluk Çarşı grubunun üzerine yıkılmaya çalışılıyor.

Lyon'un Beşiktaş'ı ağırladığı maçta çıkan olaylar Fransızlara bir darbe daha vurdu... UEFA, 2018'de Avupa Ligi finaline ev sahipliği yapacak açıklanan Lyon'daki güvenliği tartışmaya açtı. Özellikle Rhone Eyaleti Emniyeti'nin maçtan önce yaptığı 6 araçlık ek desteğin zamanında yerine intikal etmemesinin olayların çığırından çıkmasına neden oluğu iddia edildi.

Fransızlar olayları Çarşı'ya yıktı

Fransızlar çıkan olaylara siyaseti karıştırmaya çalışıyor... özellikle olayları çıkaran Türk taraftarlar hakkında yapılan haberlerde tüm sorumluluk Çarşı grubunun üzerine yıkılmaya çalışılıyor.
Çarşı için Gezi olayları sürecinde Türk polisine araçlarına el koyacak kadar kafa tuttuğu, polisle çatışma konusunda özel donanımlı olduğu iddia edildi. Beşiktaş'ın Ultras'ı olduğu iddia edilen Çarşı'nın dünyanın en güçlü sol-politik taraftar grubu olduğunun altı çizildi. Lyon'un sağ görüşlü Grup-7'sinin toplam üyesinin 2 bin olduğu, Çarşı'nın ise ABD'den, Azerbaycan'a, İsrail'e kadar 10 binleri bulan üyesinin olduğunun altı çizildi.

İki tarafın birbirlerine olan suçlamaları

Lyon yönetimi, Beşiktaş'ın organize ettiği resmi geziyle ilgili bilgilendirme yapmadığını UEFA'ya bildirdi. Maç öncesi yapılan güvenlik toplantısında Beşiktaş yönetiminin sadece "biz sorumlu değiliz" diyerek olay çıkarması muhtemel Türk taraftarlarla ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadıkları iddia edildi. Beşiktaş ise atılan meşalelerle ilgili stadın o bölgesinde ağ olmamasının tamamen Lyon'un sorumluğunda olduğunu iletti.

Beşiktaşlıların yer aldığı 3'üncü kata konulmasında sorumluluk Lyon kulübe verildi. Üzerlerinde özel kıyafetler bulunan Türklerin ayrılamayacağının söylenemeyeceği belirtildi. UEFA'nın sorguladığı konu ise 3'üncü katın güvenlik nedeniyle boş bırakılması gerektiği buraya alınan Türklerin sorumluluğunun Lyon'da olduğu belirtildi.

Beşiktaş faşizm kurbanı!

Lyon maçında çıkan olaylarla ilgili İngiliz BT muhabiri Jonathan Pearce, olayları başlatan, yüzlerinde maskeli grupla ilgili bir iddia ortaya atmıştı..

Lyon maçında çıkan olaylarla ilgili İngiliz BT muhabiri Jonathan Pearce, olayları başlatan, yüzlerinde maskeli grupla ilgili bir iddia ortaya atmıştı... Pearce'a göre yüzleri maskeli grup "Kuzey Virajı" taraftar birliğinin aşırı sağcı Grup-7 alt grubu olduğunu iddia etmişti. Bu arada bu grupla ilgili gelen bilgiler ise çok daha ciddi!
Neo Nazi eğilimi olan grup 2013'te Marsilya'da çıkan olaylardan sonra dağıtılmıştı. Beşiktaş maçında çıkan olaylarda Grup-7'nin kardeş olarak gördüğü Real Madrid'in Ultras-Sur'uyla beraber çalıştığı ve eylem hazırladığı bildirildi. Türk taraftarlara saldıran ve olayları başlatanların yüzlerinde maske olmasının klasik bir Ultras Sur taktiği olduğu belirtildi.

Lyonlu oyuncular maça gelmek istemiyor

Lyon kulübünün yaptığı İstanbul'da oynanacak Beşiktaş maçının seyircisiz oynanma talebine karşılık UEFA'dan sürpriz bir hamle geldi... UEFA bizzat Türk ve Frasız hükümetlerinden güvence istedi. Lyon'un UEFA'ya yaptığı başvuruda ise bazı oyuncuların güvenlik gerekçesiyle Türkiye'ye gelmek istemedikleri iddia edildi.

Gelecek en yüksek ceza 120 bin Euro

Beşiktaş, UEFA Disiplin Kurulu'na meşale yakmak ve merdiven boşluklarını kapatma nedeniyle sevk edildi. Siyah-beyazlı Şampiyonlar Ligi'nde deplasmanda Dinamo Kiev ile oynanan maçta aynı suçtan 60 bin Euro para cezası almıştı. Uzmanlar cezanın yüzde 50 veya yüzde 100 oranında katlanabileceğini Beşiktaş'ın cezasının 90 veya 120 bin Euro'ya çıkabileceğini ilettiler.

Bilet satışında Lyon strateji değiştirmek için geç kaldı

Lyon-Beşiktaş maçında çıkan olaylarla ilgili hergün yeni bir iddia ortaya atılırken Le Parisien iki tarafın yetkililerin 3 haftadır çıkması muhtemel olaylarla ilgili toplantı yaptıklarını yazdı. Lyon Genel Sekreter Yardımcısı Vincent Ponsot "Yaşananların sonuçlarından ders çıkarmak istiyoruz" derken, bilet satışı ile ilgili strateji değiştirmeye karar verdiklerinde işin çoktan işten geçtiğini anladıkları itirafında bulundu.