Şevket Arslan

Fenerbahçe'de Aziz Yıldırım sahaya iniyor


10 Ekim 2017 13:02

Fenerbahçe’nin bu sezon yaşadığı transfer başarısızlığında birinci sorumlu olarak Aziz Yıldırım gösteriliyor… nedeni ise geçen sezonlarda sahaya inen ve bizzat pazarlıklara katılıp, oyuncuları alıp gelen Yıldırım’ın bu sezon transfere hiç karışmaması.

Önceki yıllarda transfer edilecek her oyuncu ile konuşan, hedefleri anlatan, beklentilerden bahseden Yıldırım, bu sezon alınan tüm oyuncularla İstanbul’dan önce hiç konuşmadı.
İlk etapta Ali Yıldırım ve Önder Fırat’ı görevlendirdi. Fakat Kameni, Valbuena ve Dirar transferleri sonrasında 3 ismi de geri çekti. Ardından devreye Şekip Mosturoğulu girdi. O da bazı transferler için görüşmeler yaptı ama beklentileri karşılayacak isimlerle anlaşamadı. Son dönemde Mahmut Uslu transfer görüşmelerinde rol aldı. O da hayal kırıklığı yarattı.
Fenerbahçe devre arasında sol bek, 8 numara, sağ açık transferleri yapmak istiyor. Önünde ise FFP kuralları var. Aziz Yıldırım devre arasında sahaya inerek tüm işleri yeniden üzerine almayı planlıyor.

Talisca'nın serbest kalma bedeli 60 milyon Euro olacak

Beşiktaş başkanı Fikret Orman'ın bonservisini Benfica'dan almaya çalıştığı Talisca'nın serbest kalma bedeli 60 milyon Euro olacak.

Başkan Fikret Orman, Talisca için bahsettiği ''agresif'' teklifi Brezilya dönüşü uğradığı Lizbon’da bizzat Benfica başkanına sundu. Eğer 18 milyon Euro’luk teklif kabul edilirse, Türk futbol tarihinin en pahalı transferi olacak.

Talisca’nın da davranışları Fikret Orman’ı heveslendirmiş durumda. Geçen sezon Benfica’ya çektiği rest, Portekiz ekibinin FIFA’ya gidip Talisca’ya ''dön'' çağrısı yaptığı ortamda sambacının gösterdiği kararlılık Başkan’ı mest etti. Orman’a göre, ''Çarşı’nın çocuğu'' Talisca için gözden çıkardığı rakam hiç de yüksek değil. Çünkü aklında Talisca’nın sözleşmesine 60 milyon Euro’luk bir serbest kalma maddesi koydurmak var.

Tudor şifreyi değiştirdi başarı geldi

Galatasaray'da bu sezon taraftarı heyecanlandıran takımın sırrı, geçen sene Igor Tudor'un yönetime sunduğu raporda gizli.

Igor Tudor, Galatasaray'a gelir gelmez bir rapor hazırladı... daha lig devam ediyordu ama Hırvat teknik adam bu sezonu düşünüyordu. Başkan da kendisine, ''gelecek sezonu düşün'' demişti. Tudor’un verdiği raporda; De Jong, Cavanda gibi isimlerin dışında, Podolski, Sabri, Semih, Hakan Balta’nın isimlerinin yazması da dikkat çekiyordu.

Başkan Özbek yönetim kurulu toplantısında bu raporu sundu. Sesler yükseldi. Sabri kalsa iyi bir yedek olur. Sneijder kalırsa alınacak 10 numaraya yüksek bonservis bedelleri ödemek zorunda kalmayız. Podolski, Semih, Hakan her zaman iş yapar.

Özbek, yönetim kurulundaki bu konuşmaları Tudor’la paylaştı. Hırvat teknik adamın ikinci cevabı ise ''başarı istiyorsak bu takımın 'şifresini' değiştirmemiz lazım. Cep telefonları kısa aralıklarla 'yeni şifre' istiyor'' oldu.

Önce sürekli ''kaptanlık'' diyen Sabri’ye elveda dendi. ''Taraftar çok seviyor. Kalsa mı acaba?'' denilen Sneijder’a acımadı. Podolski’ye teklif geldiği anda ''hiç düşünmeyin'' dedi. Semih ve Hakan için, ''ben buranın patronuyum diyen adam istemiyorum'' cevabını verdi.

Aykut Kocaman'a A Milli Takım izni çıktı


Fenerbahçe camiasında sessiz ve derinden bir konuşma geçiyor... TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in Aykut Kocaman’a yeni dönemde milli takım teknik direktörlüğü görevini teklif edeceği. Bir teknik direktörün hem takım hem de milli takım çalıştırmasına karşı çıkan Aziz Yıldırım’ın ise böyle bir teklif gelmesi durumunda Kocaman’a izin vermeye sıcak baktığı iddiası seslendiriliyor. Birkaç hafta önce, ''cehennem soğuyana kadar'' açıklamasına rağmen özelikle Galatasaray karşısında alınacak bir yenilginin Fenerbahçe’yi çok şeye gebe bırakacağı da belirtiliyor.

Eljif Elmas, Fenerbahçe'den önce Galatasaray'a sunuldu

Fenerbahçe'de geleceğin yıldızı olarak gösterilen Eljif Elmas, Türkiye'de ilk olarak Galatasaray'a teklif edildi.

Mahmut Uslu’nun ''50 milyon Euro’luk oyuncu'' iddiasında bulunduğu Eljif Elmas, Fenerbahçe’den önce babası tarafından Cenk Ergün’ün önüne getirilmişti. Scout ekibinden Elmas için rapor istendi. Raporda, ''Türkiye Ligi yetiştirici bir lig değil, alt yapımızda çok daha yetenekli isimler var'' ifadeleri yer aldı. Bunun üzerine Elmas’ın alınmasından vazgeçildi.

Şenol Güneş'in hedefi geçen sezonki 8 saniye

Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş, top kazanma süresini 8 saniyeye indirmek için çalışıyor.

Şampiyonluk yarışının bu sezon geçen iki yıla oranla çok daha çetin geçeceğini düşünen Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş milli maç arasında iki konu üzerinde duruyor. İlki tekrarlanan sprint kaliteleri, ikincisi ise topu geri kazanma süresi.

Üst üste atılan zorlu sprintler sonrasında oyuncularının oyundan düştüğünü düşünen tecrübeli teknik adam öncelikle oyuna dönüş süresi üzerinde çalışacak. Şu anda çok uzun olarak düşündüğü sprint sonrası dinlenme süresini azaltacak. Hedef ise geçen sezonki 8 saniyeye kadar düşen topu geri kazanma süresini yeniden yakalamak.