Şevket Arslan

Fenerbahçe, UEFA'dan kritik sözü aldı


17 Mayıs 2017 11:21

Fenerbahçe heyetinin UEFA'ya yaptığı çıkarma her ne kadar "Türkiye'deki kur farkı yüzünden sıkıntı yaşıyoruz. Denk/bütçe konusunda esneme talep eiyoruz" diye yansıtılsa da çok farklı bir nedeni var. Bizzat Başkan Aziz Yıldırım'ın Nyon'a çağrılma amacı tamamen 3 Temmuz süreciyle ilgili.

Fenerbahçe heyetinin UEFA'ya yaptığı çıkarma her ne kadar "Türkiye'deki kur farkı yüzünden sıkıntı yaşıyoruz. Denk/bütçe konusunda esneme talep eiyoruz" diye yansıtılsa da çok farklı bir nedeni var. Bizzat Başkan Aziz Yıldırım'ın Nyon'a çağrılma amacı tamamen 3 Temmuz süreciyle ilgili.

CAS'tan çıkan kararı sonrasında Yargıtay'ın onama kararını bekleyen Fenerbahçe, UEFA ve TFF dahil pek çok kuruma dava açmaya hazır. UEFA Başkanı Alexander Ceferin'in Yıldırım'ı, Nyon'a davet etme sebebi de bu.

Ceferin: Hukukçularımız 3 Temmuz davasını araştırıyor

Aziz Yıldırım'ın Nyon'a yaptığı çıkarmada F.Bahçe'nin 3 Temmuz davası ana gündem maddesi. Davaya özel ilgisi olan UEFA Başkan Alexander Ceferin, UEFA'nın yeni hukuk kurulunun dava üzerine araştırmalarını başkanla paylaştı. Ceferin kurmaylarının adli yargılamayı baz alarak, kişilerin eyleminden dolayı ceza verilmesi ile ilgili olarak F.Bahçe'nin cezalandırılıp, kişilere herhangi bir ceza verilmemesinin gerekçesi üzerinde durulduğunu anlattı.

UEFA'nın hukukçularının o dönemde Fenerbahçe kulübüne olduğu gibi kişilere ceza vermesi durumunda insan haklarının temel masumiyet karinesinin ihlali, henüz tamamlanmamış karar, kişilerin haklarına tecavüz olacağı için hamle yapmadığı kanısına vardıkları müjdesini verdi. O dönemde Aziz Yıldırım veya herhangi bir kişi hakkında dava açılmış olsaydı, UEFA’yı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne mahkum ettirme ihtimali olacağını söyledi.

Ceferin: Cornu'nun kurduğu komisyonu soruşturuyoruz

Ceferin, dönemin UEFA müfettişi Pierre Cornu'nun sadece 13 ay görev yapıp, bu 13 ay için UEFA, "Anti-Şike" departmanı kurduğundan bahsetti. Bu departman Cornu'nun ailevi nedenleri bahane ederek istifa etmesinden sonra işlevini kaybettiğini anlattı. Şu anda Neuchatel Kantonu'nda hakimlik görevi yürüten Cornu'nun icraatlarının kurulan bir komisyon tarafından araştırıldığı bilgisi verildi.

UEFA ile Fenerbahçe yakınlaşması seçim sürecinde başladı

UEFA ile Fenerbahçe arasındaki yakınlaşma seçimler öncesinde Türkiye'ye gelerek destek arayan Alexander Ceferin'in görüştüğü TFF yetkilerine 3 Temmuz süreciyle ilgili verdiği bazı sözlerle başladı.

Kendisi döneminde UEFA'nın Michel Platini'den kalan tüm kurumları değiştirmeyi planladığını anlatan Ceferin, TFF yetkilerine "3 Temmuz süreci ile ilgili Fenerbahçe aleyhine karar veren kurumlarla ilgili rüşvet soruşturması açılacak" sözü vermişti.

Ceferin: Pobeda mektubunu yazanları soruşturuyoruz

Ceferin, Aziz Yıldırım'la dün yaptığı toplantıda, UEFA tarafından TFF'ye gönderilen F.Bahçe'nin Şampiyonlar Ligine alınmaması ile ilgili mektupta imzası olan ve "tehdit dolu" o mektubun yazılmasına ön ayak olan yetkilileri hakkında da gerekli işlemlerin yapılmasına başlandığından bahsetti.

Ceferin özellikle, "Pobeda ile Fenerbahçe'nin dosyasını benzer gibi gösterek, Fenerbahçe'ye 8 yıl ceza verilebileceğini ima eden ve hiçbir şekilde uluslararası temayüller içermeyen bu mektubu yazan, yazılmasına ön ayak olan ve gönderen kişiler futbolun düşmanıdır" sözleri görüşmeye damga vurdu.

Yıldırım, Ocak ayındaki reddi yumuşatmayı başardı

Galatasaray'ın başına gelen Avrupa'dan men cezasının kendi başına gelmemesi için Fenerbahçe yönetimi vargücüyle çalışıyor... Ocak ayında UEFA'ya başvurarak bu sezon için verilen "20 milyon euro'luk zarar" kotasının tutturalamayacağı bilgisi dün Nyon'a giden Başkan Aziz Yıldırım tarafından tekrarlandı.

Başkan neden olarak da, kur farkı gösterdi. Ocak ayındaki başvurya UEFA'nın verdiği "sadece Türkiye değil euro bölgesi dışındaki tüm ülkeler aynı sancıyı çekiyor. Fakat Fenerbahçe Avrupa Kulüp Futbolu Raporu'na göre en riskli takım" cevap Yıldırım tarafından yumuşatıldı.

UEFA'nın hesaba geçtiği 2.1 milyon Euro 2013-2014'ten kalma

Fenerbahçe, UEFA'ya karşı masadaki ilk zaferini de kazandı... sarı-lacivertliler 2013-14 yılında "tedbirli" olarak Şampiyonlar Ligi ön elemesinde yer almıştı. Salzburg'u yenen Fenerbahçe play-off'a kalmış Arsenal'a elenerek UEFA Avrupa Ligi'nin yolunu tutmuştu. Fakat UEFA aldığı kararla Fenerbahçe'yi, Avrupa'nın dışında tutmuştu. 2013-14 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde play-off oynadığı için Fenerbahçe 2.1 milyon euro almaya hak kazanmıştı.

UEFA, "tedbirli" sezonda Fenerbahçe'nin Salzburg karşısında aldığı puanları hanesine eklemediği gibi, kazancını da hesaba yatırmamıştı. F.Bahçe'yi "yok" saymıştı. Alexander Ceferin'in göreve gelmesi ve UEFA'nın kurullarının değişmesi ile başlayan incelemede, Fenerbahçe öncelikle play-off'a kalmasından doğan hakkedişini almayı başardı. UEFA o dönemden doğan parasal hakkedişi, Fenerbahçe'nin hesabına yatıracağını kulübe iletti.

2016'da verilen cezaya indirim veya kaldırma yok

Öte yandan UEFA Kulüp Finansal Kontrol Komitesi'nin geçen sezon FFP kriterlerine uymadığı gerekçesiyle verdiği para cezasını sürdürme kararı aldı. Geçen sezon kesilen Avrupa Kupaları'na katılma bedeli olan 2 milyon euro'luk blokenin decamına karar verildi. Cezanının kriterlerin yerine gelmesi durumunda 5,5 milyon euro'luk ertelemeli kısmına da devam edilecek. Kadro daraltılmasına da devam edilecek.

Aziz Yıldırım'dan önce dekontlar UEFA'ya gitti

Dün ve bugün UEFA ile bir dizi görüşme yapacak olan F.Bahçe heyeti finansal fair-play konularını da masaya yatırdı. UEFA'nın en fazla dikkat ettiği konulardan birisi olan futbolcu maaşları konusunda tavsiyelere uyuldu. İlk olarak tüm alacaklar kapatıldı. F.Bahçe'de içeride parası olan oyuncu kalmadı. Yapılan bu ödemelerden sonra alınan banka dekontları Cuma günü UEFA'ya gönderildi.

UEFA seyahati Yıldırım ile Özdemir'i barıştırdı

Fenerbahçe'nin UEFA'nın Nyon'daki merkezinde yapılan görüşmede sürpriz bir isim de yer aldı... 3 Temmuz sürecinde Fenerbahçe'ye vekaleten başkanlık eden TFF Asbaşkanı Nihat Özdemir. Aziz Yıldırım'ın geçen Aralık ayında oynanan Beşiktaş derbisinde çok sert tepki gösterdiği Özdemir, Fenerbahçe'nin UEFA Başkanı Alexander Ceferin'le yaptığı toplantıda yer aldı. 3 Temmuz sürecini en yakından bilen isim olarak UEFA Başkanını bilgilendirdi. Yıldırım ise yaklaşık 5-6 aydır konuşmadığı Özdemir'le bu seyahat sayesinde yeniden barıştı.